Přejít k hlavnímu obsahu

Vánoce ve zdraví: Sedmero nebezpečí

Vánoce ve zdraví: Sedmero nebezpečí

Každý si určitě přeje prožít Vánoce ve zdraví. Jenže právě svátky a přípravy na ně s sebou nesou řadu rizik. Snažte se před nimi ochránit.

1. Stres

Jistá míra stresu je prospěšná, udržuje nás v bdělosti a motivuje k výkonu. Teprve když nám stres přeroste přes hlavu (distres), začne nám rychle bušit srdce, objeví se potíže se spánkem a řešíme utkvělé myšlenky (motáme se v kruhu), pak je nutné hledat nějaká účinná řešení.

Základní prevencí je nedávat si nereálné úkoly (koupit pod stromeček všem a všechno, co chtějí, uklidit za týden celý byt, upéci 14 druhů cukroví a pozvat na svátky celé příbuzenstvo).

První pomoc: Když už se distres objeví, pomáhají relaxační techniky, meditace, jóga, které nás naučí pozorovat své myšlenky „zvenčí“, opouštět je, soustředit se na vlastní dýchání a tlukot srdce, na důležité věci, jako je denní světlo, blízkost rodiny. Přeroste-li distres míru, kterou zvládáme (objeví se potíže se soustředěním, se spánkem, bolesti hlavy a zad, úzkost, deprese), pak je namístě požádat o pomoc odborníka. V žádném případě není první pomocí samoléčba alkoholem!

2. Úrazy

Spěch, úklid ve výškách, ale i nadměrné pracovní vytížení jsou příčinou snížené pozornosti a neopatrnosti, z nichž vyplývají úrazy.

Prevence: Co můžeš udělat zítra, odlož na pozítří! A když to snese takový odklad, není to zapotřebí dělat vůbec! Pod stromečkem vás nečeká medaile za výkon. Chcete-li mít vysmýčený byt, pak si pozvěte profesionály, pokud na ně nemáte, pak rozdělte práci mezi všechny, kdo s vámi sdílejí obydlí. Už jste slyšeli, že práce neuteče? Opravdu nemá nožičky a počká na vás. Nic není tak důležité jako vlastní zdraví. To vědí středomořské národy, které se prací nedají rozhodit a umějí si užít každý den, natož svátky. Proto jsou zdravější.

3. Popáleniny

Jsou zvláštním a velmi zákeřným typem úrazu. Měli bychom před nimi ochránit zejména malé děti, které na sebe v nepozorované milisekundě strhnou varnou konvici s vroucí vodou, hrnec ze sporáku či šálek s horkým nápojem.

Prevencí je při manipulaci s rizikovými předměty MYSLET. Šňůra varné konvice nesmí viset ze stolu, ucha hrnce na plotně musejí být otočena tak, aby na ně dítě nedosáhlo. V domácnosti může být buď ubrus na stole, nebo batole. Obojí současně NE.

První pomoc je odstranit zdroj tepla (např. vodou nasáklý oděv) a chladit. Nejprve vodou, pak třeba pytlíky s ledem zabalenými do utěrky. Od popáleniny rozsahu dlaně (dítěte) a stupně 2 (puchýře) pro jistotu vyhledáme lékaře. Popáleninu na krku a v obličeji raději konzultujeme vždy, i když je menší. Čím větší a hlubší je popálenina, tím dříve voláme pomoc. Na popáleninu nikdy nedáváme žádné masti, jen ji překryjeme  sterilním obinadlem nebo přežehlenou utěrkou, přes kterou chladíme.

4. Kocovina

Prevencí je dát si maximálně dvě sklenky vína (muži tři).

První pomocí je vypít hodně vody, zůstat v posteli a kocovinu zaspat. K jídlu jsou vhodné sacharidy (pečivo) s lehkými bílkovinami (vývar). To, co se traduje – tedy nejlepší léčba kocoviny: kachna se zelím –, je ze zdravotního hlediska jaterních buněk nesmysl. Nejdříve musejí játra zpracovat přemíru alkoholu, pak přemíru tuku.

5. Zažívací potíže

Nevolnost a bolesti břicha z přejedení těžkým a tučným jídlem jsou tak trochu naší vánoční tradicí. Prevence ve střídmosti je známá, ale stejně nefunguje. Bramborový salát a smažený řízek „musejí“ mít totiž tu správnou štědrovečerní kvalitu, která se nedá „ošidit“. Pokud zůstane jen u chvilkové nevolnosti, postačí pár hodin hladovění, a bude zase dobře.

* Pálení žáhy může svědčit o tom, že se objevila refluxní choroba, která byla při běžné životosprávě v klidu.

První pomocí je tableta maaloxu, omeprazolu, pantoprazolu (volně prodejné léky) a návrat k střídmějšímu režimu. Pokud se potíže budou opakovat, zvažte návštěvu gastroenterologa.

* Žlučníkový záchvat – snad ještě typičtější důvod návštěvy pohotovosti než zapíchnutá rybí kost v krku. Žlučníkový záchvat se projeví kolikovitou bolestí v pravém nadbřišku (pod játry), která může vystřelovat do zad.

První pomoc – injekce na pohotovosti. Druhým krokem by mělo být objednání k chirurgickému (laparoskopickému) odstranění žlučníku i s kameny, které záchvat vyvolávají.

6. Kost v krku

Rad na její vytažení je mnoho, ale jediná je správná: rychle na krční (otorhinolaryngologii, ORL)! Veškeré amatérské pokusy o vytažení mohou končit závažným poraněním, ani to nezkoušejte!

7. Deprese, úzkost

Krátící se den, vánoční výzdoba obchodů a ulic, davy lidí v nákupních centrech, ale i samota či nedávná ztráta blízkého, neutěšená rodinná či finanční situace, to vše v předvánočním „veselí“ může přispět k tomu, že se citlivý jedinec dostane do hluboké deprese nebo cítí úzkost.

Bylo by hezké říci, že prevencí je myslet na něco jiného, ale to opravdu nefunguje. Zakázat Vánoce nejde, takže je lépe se s předstihem vypravit pro odbornou pomoc. S léčivými antidepresivy, která odstraňují příčinu depresí v mozku, tedy nedostatek tzv. neurotransmiterů, a nejsou návyková, bude vánoční „utrpení“ snesitelné.

Nedoporučuje se, jak už bylo napsáno, samoléčba alkoholem nebo léky proti úzkosti (anxiolytiky). Ty na rozdíl od antidepresiv mohou závislost vyvolat. Alkohol může depresi na chvíli „rozpustit“, ale o to je horší vystřízlivění.

Foto: Depositphotos (1)