Přejít k hlavnímu obsahu

Saunování naruby: Léčba chladem

Letní vedra sice už pominula, ale do zimy je ještě daleko. Zatím si můžete vyzkoušet návštěvu polária (nebo také kryokomory), kde teplota klesá až k minus 170  °C.

Kryoterapie probíhá v uzavřeném mrazivém prostoru. Nemusíte se bát, že vám chlad uškodí. Žádné omrzliny nečekejte. V kryosauně je totiž upravený suchý vzduch, technicky zbavený vlhkosti, takže uvnitř těla se teplota vůbec nesníží, pouze se výrazně ochladí jeho povrch. Tento tepelný kontrast způsobí velmi silné periferní prokrvení, jež má velký zdravotní přínos prakticky pro celý organismus: přispěje k utlumení vnímání bolesti, pomůže uvolnit svalové napětí, z těla se rychleji vyplavují škodlivé látky, rychleji se zahojí zranění a záněty, stimuluje imunitní systém těla, zvýší hladinu endorfinů v těle, má pozitivní vliv na erekci a libido.

Lékaři doporučují kryoterapii: jako doplněk rehabilitační léčby při revmatických onemocněních měkkých tkání, při bolestech zad či zánětlivých chorobách pohybového aparátu, při léčbě osteoporózy a nemocí kožních (lupénky, akné a ekzému) a neurologických (roztroušená skleróza, Parkinsonova choroba), pro rychlejší hojení svalů a kloubů po úrazech.

Pro dlouhodobý efekt léčby se doporučuje kúra deseti až dvaceti vstupů do kryosauny.

Co vás čeká

* Podstoupit kryoterapii bývá napoprvé pro někoho tak trochu adrenalinový zážitek. Uklidnit vás může skutečnost, že jste stále pod dohledem zkušeného odborníka a z mrazivé místnosti můžete kdykoli odejít.

* Na začátku procedury vyplníte dotazník o svém zdravotním stavu, dostanete bavlněné trenky a tílko, čelenku a roušku přes ústa. Ta je důležitá, zachytí totiž vlhkost z vydechovaného vzduchu.

* Sestoupíte ke kryokomoře, kde je už pořádně chladno. Tady ještě chvilku počkáte, aby se tělo trošku adaptovalo. Následně dostanete od zdravotníka pokyn, že můžete vstoupit do „mrazáku“. Tady strávíte 2–3 minuty chozením; po celou dobu vás personál sleduje skleněným oknem a počítačem.

* Až vyjdete z komory, zacvičíte si, aby se svaly rozhýbaly a prokrvily.

Kryoterapie není vhodná pro každého. Na polárium raději zapomeňte, jestliže máte: alergii na chlad, potíže s nedokrvováním končetin, nádorové nebo srdečně-cévní onemocnění, zánět žil.

Foto: Depositphotos (1)

Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme s Lifee Svatební pompon