Přejít k hlavnímu obsahu

Letní nachlazení: Jak ho rychle vyléčit a jak mu předejít?

Nemoc se nehodí v jakoukoliv roční dobu, ale přes teplé měsíce v čase dovolených to platí dvojnásob. Přesto vás může i v létě zaskočit kašel, rýma, teplota...Jak si s nepříjemným nachlazením poradit a jak mu hlavně předcházet?

Nachlazení je virové onemocnění – nejde však o chřipku, ale o tzv. virózu, která je méně nebezpečná, byť nepříjemná také. Obvykle se přihlásí škrabáním v krku, výtokem z nosu, bolestí hlavy a vyčerpaností. Pak se dostaví teplota, v krku začne pálit, hlava bolí víc a víc, mohou se přidat i bolesti uší a břicha, zimnice, průjmy, zvracení, celková slabost. Pokud se nepřidají komplikace, nemoc po pár dnech ustoupí a zhruba po týdnu už jsme zase fit.

Jak k tomu přijdeme

Zatímco v zimě se virózy rychle šíří a způsobují až epidemie, v létě natolik infekční nejsou a obvykle nepostihnou všechny okolo. V zimě tedy za onemocnění obvykle až tak nemůžeme, prostě ho „chytneme“ (i když se snažíme uchránit). Letní nachlazení si však do značné míry přivodíme sami – nevhodným chováním, které organizmus oslabí a umožní rozvoj infekce, které by jinak bylo snadné se vyhnout. Hlavním problémem jsou prudké teplotní rozdíly – tělo přehřáté vedrem a sluncem prudce zchladne, buď celé, nebo v některé části. To způsobí „nachlazení“, díky němuž mají viry pré. Sliznice, které mají tvořit obranný štít proti vstupu mikroorganiz- mů, jsou vysušené sluncem, klimatizací, dehydratací apod., takže svou funkci nezvládnou. A imunitní systém se také nedokáže s infekcí vypořádat, protože je oslaben např. přehnaným sluněním, zvýšenou fyzickou námahou, stresem či nedostatkem tekutin. Proto se dostaví nemoc.

Nezanedbejte léčbu

Terapie není složitá, zvládnete ji sami, ale nesmí se ani podcenit, ani uspěchat. Nutný je především klid (fyzický i psychický), aby se tělo nenamáhalo a mohlo proti „nevítaným hostům“ bojovat. Je dobré se vypotit, horečku srážet chladnými obklady, hojně pít, popř. užívat přípravky zmírňující kašel, uvolňující ucpaný nos a ulevující od bolesti hlavy a krku. Důležitý je dostatečný přísun vitaminu C (nejlépe v ovocných šťávách), zinku a hořčíku. Doporučují se bylinkové čaje (heřmánek, hluchavka, šalvěj, bezinky, lipový květ aj.), ale prospěje i klasický černý čaj s medem. S jídlem to nepřehánějte – vhodná je šetřicí dieta (bujony, dušená zelenina, omelety apod.). 

Pozor na záměnu

Chřipky, které jsou vážnější, se v létě vyskytují jen zřídka. Přesto nejsou vyloučeny.Od nachlazení se liší vyššími horečkami, bolestmi kloubů a silnějším kašlem i tím, že je zpočátku neprovází rýma. Naopak celkem častá bývá v létě angína. Tu na rozdíl od viróz způsobují bakterie, ale příčiny infekce jsou podobné: především přehnané slunění, prochladnutí, prudké střídání teplot, oslabení imunity. Pouhým vyležením se jí však nezbavíte – nezbytná je léčba antibiotiky. Při zanedbání hrozí postižení srdce, kloubů, ledvin aj. Podobnými příznaky jako nachlazení se projevuje i alergie, ale začínat tak může i lymská borelióza, klíšťová encefalitida, meningitida aj.

Prevence

  • Z vlhkého oblečení (po koupání, po zpocení) se co nejrychleji převlečte do suchého a vyhýbejte se průvanu (zejména jste-li mokří, zpocení, uhřátí).
  • Klimatizaci nastavujte tak, aby teplotní rozdíl nepřesáhl 5 °C. Při přechodu z horka do chladu dopřejte tělu čas na adaptaci.
  • Nepodchlaďte se dlouhým pobytem ve vodě. Když se ochladí (večer, po bouřce), oblečte si něco teplejšího, nepřemáhejte zimu.
  • Noste oděvy „slupkovitě“, abyste je mohli podle potřeby odkládat, nebo naopak oblékat. Ať ani neprochladnete, ani se nezpotíte.
  • Nepřehánějte to s pobytem na slunci a po opalování přecházejte do chládku postupně.Neskákejte rozehřátí do vody.
  • Pijte hodně (2–3 l denně) nealkoholických nápojů – nikoli však ledových, ale spíše vlažných.
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 699 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + SONICKÝ KARTÁČEK TRUELIFE ČERNÝ + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + SONICKÝ KARTÁČEK TRUELIFE ČERNÝ + DIGI ZDARMA
  • Předplatit