Přejít k hlavnímu obsahu

Krok přes „přechod“ 1: Trable s tělem i duší

Klimakterium je přirozenou součástí života každé ženy. Některá je prožívá v klidu, jinou dokážou rozházené hormony pořádně potrápit.

* Ženské tělo je dlouhá léta zvyklé na pravidelný přísun pohlavních hormonů. Jenže jakmile se přehoupne pětačtyřicítka, začíná odpočítávání do chvíle, než se produkce estrogenů, progesteronů a dalších hormonů ve vaječnících začne postupně snižovat. Nakonec jich tělo vytváří tak málo, že vznikne jejich nedostatek. V té chvíli je tu přechod, nebo chcete-li klimakterium.

* Klimakterium nastupuje mezi 45. a 55. rokem, může to být ale i dříve či později. Neunikne mu žádná žena. Nejde o nic radostného, tím spíš, že přináší celou řadu různých zdravotních potíží.  

* Přechod o sobě dá vědět nejčastěji bušením srdce, návaly horka, nočním pocením, nespavostí, svíravou bolestí na hrudi, brněním končetin, nervozitou, únavou, plačtivostí, lítostivostí, popřípadě i depresemi či přibýváním na váze.

* Možná vás uklidní fakt, že zhruba třetina žen žádné takové příznaky vůbec nepocítí, další třetina je sice vnímá, ale nikterak dramaticky. Pak je ale poslední skupina žen, které si přechod opravdu „vychutnají“ se vším všudy a neobejdou se zpravidla bez pomoci odborníků.

* Klimakterium dokáže pořádně „zamávat“ s ženskou psychikou. I když je to těžké, snažte se nepropadat černým myšlenkám. Můžete mít pocit, že stárnete, nejste k ničemu, všichni jsou proti vám a nikdo vás vlastně nepotřebuje. Není to samozřejmě pravda, viníkem vašich špatných pocitů jsou rozkolísané hormony. Podle odborníků snášejí přechod mnohem lépe ženy, které se rozhodnou pro aktivní přístup. Neseďte s hlavou v dlaních a nelitujte se. Cítíte-li, že vám situace přerůstá přes hlavu, nestyďte se svěřit svému gynekologovi.

Foto: Depositphotos (1)