Přejít k hlavnímu obsahu

Jak na nové zuby: Možnosti na výběr

Jak na nové zuby: Možnosti na výběr

Pokud z jakéhokoli důvodu přijdete o zub/y, neotálejte dlouho s řešením – čelisti se totiž začnou ztrátě přizpůsobovat, takže odkládané zákroky jsou problematičtější.

Poraďte se s dentistou, jaká náhrada je pro vás nejvhodnější. V potaz je třeba vzít nejen celkový stav chrupu, ale i prognózu a vaše finanční možnosti. V zásadě se nejprve volí mezi náhradou fixní (pevnou) a snímatelnou.

1. Fixní zubní náhrady

Jsou pevně nasazeny na zubech, kořenech nebo zubních implantátech. Poskytují komfort při nošení, a navíc jste ušetřeni obav, že budete někdy přistiženi „bez zubů“.

* Faseta

Nejjednodušší náhrada v podobě tenoučkého plátku z odolného materiálu (např. keramiky). Používá se, když k ošetření zubu nestačí obyčejná plomba. Je vhodná také pro změnu barvy zubu. To se týká třeba tmavých mrtvých zubů. Aplikace je jednoduchá, faseta se přilepí speciální hmotou na jemně obroušený zub.

* Korunka

Je to jakýsi kryt zubu, který je poškozený, ale má zdravý kořen. Torzo původního zubu se zbrousí a na tento pahýl se nasadí korunka. Náhrady bývají buď celokovové, nebo ze zubařského zlata, ale v současnosti se používají spíše korunky pryskyřičné nebo keramické. Jsou dražší, ale působí nejpřirozeněji.

* Můstek

Tento typ zubní náhrady zaplní v ústech místo po jednom i více zcela chybějících zubech. Dá se aplikovat v případě, že jsou okolní zuby zachovány. Upevňuje se pomocí korunek na zuby sousedící s mezerou. Můstek se vyrábí v laboratoři podle otisku. Podobně jako u korunek se používají různé druhy materiálů. Nejčastěji je to kombinace kovu a keramiky.

* Implantát

Implantáty se vyrábějí nejčastěji z titanu a zasazují se přímo do čelisti. Váleček se „zavrtá“ do kosti, menší část pak vystupuje do ústní dutiny. Na tuto část se pak upevňuje klasická zubní korunka. Výhodou je, že se nemusejí zbrušovat okolní zuby, nevýhodou jsou poněkud dražší pořizovací náklady.

2. Snímatelné zubní náhrady

Mohou se z úst kdykoli vyjmout a zase zpátky nasadit. Používají se při rozsáhlých defektech v ústní dutině, zejména tehdy, když nelze aplikovat fixní můstek nebo implantáty.

* Částečné

Uchycují se ke zbylým zubům pomocí kovových či drátěných spon, které však mají své nevýhody. Jednak prozrazují přítomnost zubní náhrady, ale některé mohou také poškozovat vlastní zbylé zuby.

* Celkové

Řeč je o tzv. zubech do skleničky, náhradě všech zubů. Někdo má z jejich používání strach, ale dnes jsou už tyto typy protetik na takové úrovni, že věrně napodobují přirozený chrup a jejich používání je bezproblémové. Vyrábějí se z pryskyřice nebo keramiky a nasazují se na dásně a měkké patro. Při správném nasazení se díky tvaru těla vytvoří podtlak, který protézu k dásním a patru přisaje. Pro lepší uchycení v ústech se mohou používat speciální lepidla.

* Hybridní

Pro jejich použití je podmínkou přítomnost alespoň několika vlastních zubů v ústech. Na ty se připevní tzv. zásuvné spoje, na něž se protéza zacvakne, a náhrada tak drží v ústech pevně. Ve srovnání s částečnými zubními náhradami pak nejsou v ústech vidět žádné nevzhledné spony.

Kolik to bude stát?

Záleží na typu, materiálu i na tom, kde se necháte ošetřit. Některá protetika (celková snímatelná náhrada či plastové korunky) jsou hrazena z pojištění. Keramické korunky pořídíte od pěti tisíc korun, dražší jsou můstky a implantáty. U zubaře máte nárok vidět předem ceník jeho práce a materiálu – vyplatí se to hlavně u plánovaných větších a estetických výkonů.

Foto: Depositphotos (1)