Přejít k hlavnímu obsahu

Co do břicha nepatří 1: Cysty

Útvary, které vyrostou v ženských pohlavních orgánech, sice nejsou zhoubné, ale působí značné problémy: bolesti, krvácení, někdy i neplodnost.

Cysty jsou poměrně časté onemocnění, které trápí ženy především v reprodukčním věku. Jde o dutinky vznikající na tenké vrstvě tkáně vaječníku, v nichž se hromadí tekutina. Mohou být přitom různě velké, třeba jako hrášek, ale mohou připomínat i pomeranč. Odborníci rozlišují několik typů cyst. Některé dokonce nepůsobí žádné potíže a žena se o nich ani nemusí dozvědět, mnohdy totiž samy zaniknou. Větší cysty však bývají doprovázeny řadou nepříjemných symptomů. Zejména je to nepravidelné menstruační krvácení, pocit tlaku a plnosti, nevolnosti a zvracení.

Jak cysta vzniká?

Vajíčko dozrává ve vaječníku ve váčku zvaném folikul. Ve chvíli, kdy dozraje, folikul praskne a uvolní vajíčko na cestu vejcovodem (jde o ovulaci). Někdy se však stane, že folikul nepraskne, dál roste a hromadí se v něm tekutina. Právě to vede ke vzniku cysty. Samotné příčiny těchto zdravotních potíží lékaři přesně neznají, ale k jejich vzniku vede pravděpodobně nejčastěji zvýšená hladina určitých hormonů. Většina cyst je neškodná, ale některé mohou způsobit komplikace jako krvácení či bolest. Zvláštním onemocněním je syndrom polycystických vaječníků, jehož následkem může být potrat či neplodnost ženy.

Vyšetření a léčba

Přítomnost cysty odhalí ultrazvukové vyšetření. Pokud jsou cysty diagnostikovány, ještě není důvod k panice. Není vždy nutné je operovat, některé se dají léčit i pomocí hormonální terapie. Jsou-li však cysty větší a působí komplikace, bývá nutné jejich odstranění, ať už laparoskopicky, nebo jiným chirurgickým způsobem. Cysty podezřelé z malignity vyžadují histologické vyšetření.

Foto: Depositphotos (1)