Přejít k hlavnímu obsahu

Dovolená v Asii: Chraňte se před rizikem

Sezona turistických výprav do populárních destinací jihovýchodní Asie začíná. Ale pozor – číhají zde komáři a s nimi nebezpečí onemocnění japonskou encefalitidou.

* Původcem japonské encefalitidy je virus stejného rodu, jako jsou například viry středoevropské klíšťové encefalitidy nebo viry žluté zimnice. Přenášejí ho komáři rodu Culex, kteří sají krev na zdrojích infekce (kachny, prasata i jiná zvířata) a pak píchnutím infikují člověka.

* Přes svůj název se nemoc neomezuje pouze na Japonsko. Virus se vyskytuje v Thajsku, v Jižní Koreji, ve Vietnamu, v Číně, na Filipínách, v Nepálu, na Šrí Lance, v Bangladéši, v Laosu, v Indii… Tedy v oblastech, které jsou jako místa pro trávení dovolené čím dál módnější. A mnozí z nás do nich vyrážejí právě na podzim a v zimě.

* Největší riziko je na asijském venkově, ale nakazit se lze i v běžném hotelu. A rozhodně se nedá spoléhat na to, že se před komářím bodnutím ochráníte repelenty či oděvem. Jak potvrzuje známý cestovatel a světově proslulý sportovní rybář Jakub Vágner, komáři vás prostě „dostanou“ – v neprodyšném oděvu ve velmi teplém a vlhkém ovzduší nevydržíte a repelenty nezaberou.

* Ročně je hlášeno zhruba 50 tisíc případů onemocnění (nejčastěji jsou postiženy děti). Jde o velmi závažnou infekční nemoc – z Evropanů, kteří se v posledních letech ve zmíněných oblastech nakazili, na japonskou encefalitidu zhruba 17 % lidí zemřelo a více než 60 % skončilo s trvalým poškozením mozku (duševní poruchy, obrna, ztráta paměti…).

* Nemoc má krátkou inkubační dobu – první příznaky se projeví 4–16 dnů po infikaci. Bývá to zvracení, prudké bolesti břicha, poruchy orientace či paměti a jiné mentální potíže, mnohdy také křeče, obrna, delirium. Japonská encefalitida se navíc podle příznaků obtížně diagnostikuje a v současné době na ni neexistuje účinná terapie. Větší šanci na přežití mají pacienti, kteří se co nejrychleji po propuknutí choroby dostanou do dobré nemocnice s kvalitní jednotkou intenzivní péče – jenže takových v Asii zrovna mnoho nenajdete.

* Jedinou účinnou ochranou je včasné očkování. V ČR je jako jediná registrována vakcína IXIARO, již lze považovat ze velice bezpečnou (na rozdíl od dříve používaných vakcín, u nichž bylo větší nebezpečí nežádoucích vedlejších účinků a také na rozdíl od rizikovějších vakcín dostupných v Asii.

komar_Culex* Očkování se musí provést s dostatečným předstihem! Základní vakcinační cyklus se skládá ze dvou dávek podaných v odstupu 28 dní. První přeočkování se pak provádí za jeden až dva roky po podání druhé dávky. Bližší informace získáte v Centrech očkování a cestovní medicíny v rámci komplexního poradenství před cestou, které byste před výpravou do exotických oblastí nikdy neměli vynechat.

Foto: Depositphotos (1)

Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: