Přejít k hlavnímu obsahu

Výživový poradce 1: Jak vám může pomoci

Výživový neboli nutriční poradce je odborník, který se může hodit mnohým z nás – jeho služby oceníte nejen při zdravém hubnutí.

Na nutričního poradce by se měl obrátit každý, kdo řeší problémy s tělesnou hmotností a chce postupovat zdravě a efektivně. Určitě však může poradit i všem, kteří se zajímají o zdravou výživu a chtějí se správně stravovat. Výživový poradce dokáže pomoci také s menšími zdravotními problémy, jako jsou vyšší krevní tlak, zvýšená hladina cholesterolu, alergie nebo nadměrný stres. Všechny zdravotní problémy by však měly být konzultovány současně s lékařem. Ideálně pacienty do poradny posílá sám lékař, protože ví, že stravou lze některé hodnoty (glykemie či cholesterolu) příznivě ovlivnit. Rozhodně se nejedná o léčbu, ale pouze o úpravu stravovacích návyků. Pozor: problémy s anorexií či bulimií patří výhradně do ordinace lékařů!

Výživový poradce by měl být absolvent kurzu (studium akreditované MŠMT) v délce dnů nebo týdnů. V jeho kompetenci je poradenství v oblasti výživy u zdravých osob. Bohužel je poradenství ve výživě volná činnost. Živnostenský list obdrží po splnění obecných podmínek každý, kdo o něj požádá, a může rovnou začít radit. Proto ne všichni nutriční poradci bývají lidé na svém místě a měli byste se vždy ptát na jejich vzdělání i dosavadní praxi.

Nutriční poradce není totéž co nutriční terapeut!

Odborníkovi, který se nyní označuje jako nutriční terapeut/ka, se dříve říkalo dietní sestra (název oboru se změnil před deseti lety). Tento specialista může vykonávat zdravotnické povolání bez odborného dohledu. Obor lze studovat na několika vysokých i vyšších školách v Praze, Brně, Ostravě nebo Plzni. Nutriční terapeut (s titulem bakalář nebo diplomovaný specialista) může pracovat rovněž s nemocnými lidmi, kteří trpí třeba diabetem, celiakií, nádorovými či kardiovaskulárními chorobami.

Foto: Depositphotos (1)