Přejít k hlavnímu obsahu

Tajemství biorytmů 1: Kondice během roku

Proměny světelných a tepelných podmínek v průběhu roku korespondují s dlouhodobými biorytmy lidského organismu.

* Jaro

Jak se postupně prodlužuje den a stoupá teplota, jako by nám přibývalo životní energie. Nejsilnější je kladný vliv ranního („bílého“) světla, proto je škoda čas mezi 6.–8. hodinou prospat. Jaro je vhodné pro zahájení nových projektů (včetně redukční diety – tělo se ochotněji zbavuje tuku). Zároveň je však organismus unavený po dlouhé zimě, proto na něj nespěchejte (hektické tempo by bylo kontraproduktivní) a detoxikujte ho (očistné kúry, čaje, půst…).

* Léto

Dostatek světla a tepla prospívá tělu i duši, sil jako byste měli na rozdávání, takže jedete psychicky, fyzicky i emocionálně „na plný plyn“. V největších vedrech se však nepřetěžujte a energií plýtvejte spíš brzy ráno a večer. Jste-li ctiteli ponocování, léto se pro to hodí – pohled na hvězdy nabíjí.

* Podzim

Lidský organismus vnímá tento čas podobně jako ostatní živočichové a rostliny – rád by se uložil k zimnímu spánku. Protože to nejde, buďte k sobě alespoň šetrní. V září klidně ještě jeďte naplno, ale jakmile se přehoupne podzimní rovnodennost, šetřete se, choďte dříve spát, nepřepínejte síly, vyvarujte se nezdravého stravování a hledejte metody k posílení psychiky. Období zkracování dne je pro ni zatěžující.

* Zima

Je nejnáročnějším obdobím pro duši i tělo. Stačí, že v tomto období musíme zvládnout náročné vánoční svátky a různé pracovní uzávěrky. Ostatní si nechte na jaro. Psychika nezbytně potřebuje dostatečnou všestrannou relaxaci (cvičení, aromaterapie, koupele, oddechové činnosti). Netýrejte tělo dietami – počkejte s nimi aspoň do března. Odložte i závažná osobní rozhodnutí (svatby, rozvody…) a náročné pracovní projekty. V jídle se nemusíte bránit kaloričtějším pokrmům (v chladu tělo potřebuje víc energie), ale vyvarujte se přemíry alkoholu. Posílit vás mohou výlety do přírody – pěšky i na běžkách.

Foto: Depositphotos (1)