Přejít k hlavnímu obsahu

Než vyrazíte na in-line bruslích

Na bruslích zlikvidujete tuky a protáhnete si svaly – nejvíc se formují partie dolních končetin. Zapojíte-li do pohybu ruce, pocítí účinek též trapézové svaly. Co všechno byste měli vědět předem?

* Snahou o aerodynamický předklon docílíte rychlejší jízdy, ale mohou trochu trpět záda (nemáte-li je posílená). Při bruslení byste proto měli zpevnit střed těla, a až zujete brusle, není od věci protažení namáhaných partií.

* Boty by pro vaše pohodlí měly být o půl až číslo větší, ale nohy v nich nesmějí plavat. Rozlišuje se provedení dámské (na menší výšku, váhu) a pánské (pevnější skelet na vyšší hmotnost a výšku postavy).

* Krátký (tzv. freeskate) podvozek se lépe ovládá, ale pozor, tento typ nemívá brzdu. Delší rám je stabilnější, pomáhá udržet přímý směr. Podvozek by neměl být z plastu.

* Na bruslích s kolečky o větším průměru se lépe zvládá terén, ale hůř se ovládají. Menší kolečka jsou stabilnější, zase však pomalejší. Pro kondiční ježdění využijete kolečka o průměru 74 až 84 mm. Nejrozšířenější fitness kategorie má 76mm kolečka. Všímejte si čísla určujícího kvalitu ložisek – cokoli nad ABEC 7 zajistí pohodlnou jízdu.

* Neměli byste vyrážet bez chráničů loktů, dlaní a kolen. Nezbytností je i helma, pod niž musejí padnout brýle. Šikovný je lehký batoh se správným vytvarováním. Zvonek na prst zabrání kolizím.

SLOVNÍČEK POJMŮ

Fitness in-line = jízda po zpevněných cestách a cyklostezkách, vhodné pro začátečníky i pokročilé. Čím větší a tvrdší kolečka, tím rychlejší jízda.

Speed in-line = speciály s nízkou botičkou pro rychlostní jízdu.

Aggressive in-line = brusle s malými kolečky pro triky v in-line parcích.

Nordic Skating = mají jen dvě velká kolečka, protože jsou určeny pro nerovné povrchy, terén nebo trávu.

Foto: Depositphotos (1)