Přejít k hlavnímu obsahu

Všichni děláme zásadní „olejovou“ chybu po vaření. Vyvarujte se jí

Pro smažení nebo pečení potřebujeme tuk, bez kterého se žádná správná hospodyňka neobejde. Co se s ním ale stane po vaření? Zklameme vás, protože většina z nás dělá chybu, které je dobré se vyvarovat. Svět ženy vám prozradí jakou!

Problém se zbylým tukem má jednoduché řešení!

Některé potraviny potřebují k přípravě trochu více tuku než jiné. Mnozí z nás ale po přípravě pokrmu řeší zásadní problém: „Co dělat s horkým olejem?“. Tato otázka ale není aktuální pouze tehdy, zbude-li vám celý hrnec tekutého oleje, ale také když smažíte třeba slaninu.

Kam s tukem?

Mastný tuk někam musíme vyhodit, ale kam? Hodit ho do koše je špatný nápad – všechny odpadky ho nasají a zápach také není nic moc. Nemluvě o nehodách, kdy se vám protrhne odpadkový sáček. Vylít tuk do umyvadla je ještě horší nápad. To, co zpočátku vypadá jen jako tekutý olej, který proteče umyvadlem raz dva, se záhy změní v učiněnou katastrofu. Tuk v odtoku ztuhne a absorbuje i další zbytky nečistot, což vede k jedinému výsledku – ucpaný odpad. Pokud si říkáte, že když ne umyvadlo, tak záchod – to je prašť jako uhoď.

Recepty na detoxikační vodu pro ploché bříško

Tyto lahodné nápoje vám zajistí skvělou postavu. A to nejlepší? Můžete je vyrobit snadno sami pomocí několika přísad.
svetzeny.cz

„Olejový“ trik je velmi jednoduchý

Vypadá to složitě, je to ale zatraceně jednoduché. Vše, co potřebujete, je šálek a hliníková fólie. Vezměte šálek a vložte do něj fólii tak, aby vytvořila kalíšek. Nejlepší je umístit alobalový kalíšek přímo do umyvadla. Nyní můžete nalít olej z pánve nebo hrnce do šálku. Počkejte, až tuk ztuhne a pak už jen zabalte hliník a tuk už u vás doma neudělá nikdy nepořádek.

Menší množství tuků, například z pánve, je možné vsáknout do ubrousku nebo papírové kuchyňské utěrky a pak vhodit do směsného odpadu.

Alobal není zcela jedinou variantou, ovšem nejrychlejší. Obecně v tématu recyklace platí doporučení se hliníkovému odpadu vyhýbat. Hliník je neobnovitelný materiál a na rozdíl od Německa zatím nejsme zařízení na jeho plnohodnotnou recyklaci. Můžeme tedy použít hliníkový obal například poté, co v něm byla svačina či z obalu od čokolády. Další variantou 

TIP Světa ženy:
Pokud chcete mít v kuchyni rychle čisto, vložte kalíšek s tekutým tukem do lednice. V mžiku ztuhne a vy už jen uděláte alobalový balíček a šup s ním do koše. Žádný nepořádek, žádné problémy!

EKO TIP:
Kuchyňské tuky a oleje nevyhazujeme do kuchyňské výlevky ani do záchoda. Přelijeme je do plastové lahve, zavřeme a hodit do kontejneru na oleje nebo na směsný odpad.

Mimochodem: I malé zbytky tuku, které vznikají při pečení masa nebo slaniny, mohou ucpat potrubí. Profesionální tip zní: Před mytím vždy pánev otřete kouskem papírové utěrky nebo ubrousku.

predplatsi.cz