Přejít k hlavnímu obsahu

Šéfkuchaři radí, jak nepokazit domácí grilování: Těchto 6 základních chyb dělá většina lidí

Info ikona
Grilování

Američtí šéfkuchaři, kteří se specializují na grilování a přípravu masa na ohni prozradili, kterých 6 chyb se lidé nejčastěji dopouštějí při domácím grilování. Zjistěte, které to jsou a připravte příště dokonalé grilované pokrmy pro sebe a své blízké.

1. Omývání masa

Šéfkuchař Matt Horn varuje před omýváním masa hned ze dvou důvodů. Tím prvním je hygiena. Maso zřejmě omýváte s dobrým úmyslem, abyste jej zbavili škodlivých choroboplodných zárodků, ale ve skutečnosti je jen rozptýlíte po celém dřezu a jeho okolí. Maso není z tohoto důvodu třeba omývat, stačí ho správně propéct. Dalším důvodem, proč maso neomývat je, že mytím narušíte jeho strukturu, což dle Matta Horna pokazí jeho přírodní chuť. Proto radí, abyste maso pouze otřeli papírovou utěrkou, aby se před jeho marinováním odstranila nežádoucí vlhkost.

Připravujete kuřecí maso? Tento trik vám usnadní čas i nervy

Připravujeme oběd a jako správné hospodyňky uvítáme triky, které nám usnadní přípravu nebo ušetří čas. Kuřecí maso je rychlé na přípravu, někdy nás ale potrápí očišťování. Díky tomuto triku to budete mít raz dva!
svetzeny.cz

2. Příliš mnoho koření

Další častou chybou, kterou lidi dle Matta Horna dělají, je to, že použijí příliš mnoho koření. „Jedním z klíčových prvků barbecue, grilování a vaření na ohni je získání kouřového aroma,“ říká šéfkuchař. Pokud dochucujete steaky, kuřecí maso a hamburgery kořením s příliš mnoha chutěmi, může to být na škodu, protože maso pak ztratí své charakteristické kouřové aroma. A jak tedy správně okořenit maso? Matt Horn používá jednoduchou metodu, jejímž základem je pouze sůl a pepř. Někdy přidává i aromatický česnek a cibuli, ale nic víc, chce, aby vynikla chuť masa.

3. Málo rozpálený gril

Pokud používáte gril na dřevěné uhlí, je třeba nechat jej dostatečně rozpálit. Řada lidí dělá tu chybu, že už se nemůže dočkat, až sní svojí grilovanou dobrotu, a tak ignoruje fakt, že gril ještě není dostatečně rozpálený. A jak tedy poznáte, že už můžete začít na gril pokládat suroviny? „Musíte nechat uhlíky úplně zahřát až do okamžiku, kdy jsou úplně bílé. Pokud jsou černé, uhlí ještě potřebuje shořet,“ říká Matt Horn. Pokud nebudete dostatečně trpěliví, maso nebude hezky vonět, na to pravé kouřové aroma je třeba si počkat.

Info ikona
Grilování, maso

Vyčistit gril nemusí být makačka. Stačí pár triků

Bez ohledu na to, zda disponujete grilem plynovým, elektrickým či na dřevěné uhlí, stačí pár efektivních triků a grilovací sezona může opět začít aneb pár rad, jak na péči o gril. 
svetzeny.cz

4. Šetříte na mase

Americká šéfkuchařka Jess Pryles, která se specializuje na přípravu masa, radí, abyste investovali do kvalitního kousku masa, jinak nemůžete očekávat dobré výsledky. „Od kvality masa se odvozuje váš kulinářský úspěch,“ říká šéfkuchařka. Proto se vyplatí jít do řeznictví namísto do supermarketu, seženete tam kvalitní maso a také vám tam dají radu, které maso se hodí pro jaký účel.

5. Nehlídáte teplotu grilu

Rezignovali jste na sledování teploty, hlavně že to hoří? Pak děláte chybu, každé maso vyžaduje jinou teplotu. Nízká teplota 110 až 120°C se hodí pro nepřímé grilování masa a zeleniny, je to také vhodná teplota pro ohřívání. Teplota kolem 150 °C je ideální pro nepřímé grilování větších kusů masa a ryb. Silnější plátky masa grilujte při teplotě 160 až 180 °C. Teplota kolem 200 °C je nejvhodnější pro grilování tenkých plátků masa a zeleniny. Teplota nad 230 °C se hodí pro prudké grilování větších kusů masa. Nejzrádnější jsou asi hovězí steaky, i šéfkuchaři se budou dohadovat o tom nejlepším způsobu jejich přípravy. Šéfkuchařka Brooke Lewis se podělila o svůj osvědčený postup. Hovězí steaky nejdřív griluje na nízkou teplotu a ke konci gril rozpálí na vysokou teplotu.

6. Nenecháte maso odpočinout

Na závěr je důležité nechat maso odpočinout, na to dost často lidé zapomínají. Říká to šéfkuchař Wyatt Dickson. Je pochopitelné, že už se nemůžete dočkat, až prvně zaříznete do grilovaného steaku, ale zkuste nechat maso alespoň pár minut odležet před tím, než jej budete konzumovat. Je to důležité z důvodu, aby se šťáva v něm měla čas rozprostřít.

Otrava jídlem: Které potraviny jsou nejrizikovější a jakých největších chyb se lidé dopouštějí při přípravě jídla?

Oteplilo se, a to nás láká k venkovním piknikům a grilování. Je však třeba dodržet hygienické postupy, jinak bychom si mohli přivodit žaludeční potíže. Poradíme vám, jak předcházet otravě jídlem a také zjistíte, jaké časté chyby lidé při přípravě jídel dělají. Na závěr přinášíme seznam potravin, které jsou co se týče otravy jídlem nejrizikovější.
svetzeny.cz

Chcete se vyhnout nespavosti? Tyto potraviny raději nikdy před spaním nejezte

Dlouhodobé problémy s usínáním i chronická nespavost mají celou řadu příčin. Kromě každodenních starostí za nimi může být také noční sledování televize a novodobé technologie, kvalitu vašeho spánku ale významně ovlivňuje i to, co jíte. Následující potraviny vám mohou znesnadnit usínání, a proto je lepší se jim před spaním raději vyhnout.
svetzeny.cz