Přejít k hlavnímu obsahu

Pěstní souboj i vánoční večeře z KFC: Už jste slyšeli o podivných tradicích ze světa?

Pěstní souboj i vánoční večeře z KFC: Už jste slyšeli o podivných tradicích ze světa?

Možná vám přijde, že nejvíce bizarní jsou právě Vánoce u vás doma. No...třeba po přečtení těchto faktů změníte názor. Švédsko například hromadně sleduje místo Popelky kačera Donalda a v Peru se zase pořádají zápasy doslova na krev.

Říká se: jiný kraj, jiný mrav. Krásně vidět je to už jen na rozmanitosti toho, kdo kde vlastně dárečky nosí. Americký Santa Clause nebo ruský Děda Mráz vás asi nepřekvapí, ale víte třeba, že v takové Itálii se děti celý rok těší na čarodějnici? Takzvaná Befana přichází 7. ledna. Vzhledem k tomu, že jižní Itálie uctívá i Štědrý den, část dětí obdarovává Babbo Natale, chlapík podobný našemu Mikuláši. Ani Německo nemá  jednoznačného „ježíška“. Nadílku tu nosí dědeček Weinachstmann i jezulátko Christkind.

Krab namísto ježíška

Překvapivé je, že poměrně dost států „věří“ na kouzelná zvířátka. V Argentině, kde by se očekávaly americké tradice, chodí například kůň Magi, kterému se před dveřmi nechává seno a voda. Kdybyste byli v Norsku, těšili byste se na příchod kozy krále Olafa, v Sýrii na velblouda a v Polynésii na gigantického kraba.

Ne všude najdete na stolech řízek nebo kapra. Velká Británie chystá klasický Christmas pudding, Itálie polentu, v Norsku jedí vepřová žebra a v Rusku vareniky. Exklusivní hostinu má Argentina, kde se podává páv nebo Japonsko, kde si hromadně všichni objednávají box smažených křídel z KFC. Trend je tak rozšířený, že KFC přijímají objednávky několik týdnů dopředu. To v Grónsku by si většina z nás nepochutnala. Podává se takzvaný Kiviak, což jsou několik měsíců uležené mrtvé alky zašité do tulení kůže.

Do kostela na bruslích?

Bizarnosti najdete i v tradicích. Zatímco většina Evropanů zdobí strom a peče cukroví, ve Venezuele se obyvatelé převlékají do obleků Santy a na kolečkových bruslích míří na mši do kostela. Při té příležitosti bouchají petardy. Katalánské děti zase v dobré víře krmí poleno sladkostmi a těší se, až jim „vykaká“ dárečky a v Peru se tradičně pořádají souboje pěstí.