Přejít k hlavnímu obsahu

Kvíz: Trumfli byste vaše děti a vnoučata v základním pravopise? Otestujte se v jednoduchém a zábavném kvízu na i/y

Vyjmenovaná slova patří mezi jednu z největších nástrah našeho mateřského jazyka. I když je čeština krásná, je velmi bohatá, a s tím souvisí i její záludnost. Pamatujete si ještě, jaká další vyjmenovaná slova následují po „být“? A co „mýt" či „mít“ nebo „výskat“, anebo snad „vískat"? Záleží na kontextu, že? Vyjmenovaná slova jsme se učili na základní škole nazpaměť, ale kolik z nich si dnes dokážete vybavit bez zaváhání? Navíc se i změnila. Otestujte své znalosti v našem kvízu a zjistěte, zda si stále pamatujete pravidla pravopisu, nebo zda je čas vrátit se k českému jazyku a trochu si osvěžit paměť!

Vyjmenovaná slova jsou specifickou kapitolou českého pravopisu. Měly by nám pomoci správně psát i/y po obojetných souhláskách, ale někdy dokážou pěkně potrápit. Kdo by si nevzpomněl na hodiny strávené nad seznamy slov, která se musela učit nazpaměť? Některým se zaryla do paměti natrvalo, jiným se pravidelně pletou. Měkké i a tvrdé patří k jedné z libůstek, kterými čeština oplývá. Proč tomu tak vlastně je? Ve staročeštině sloužila tato písmena původně k označení dvou různých hlásek, které se dnes už sice vyslovují stejně, ale v psané podobě zůstaly. Rozdíly mezi výslovností i/y zůstaly snad jen v některých nářečích. S vývojem jazyka proto vznikla pravidla pro psaní měkkého a tvrdého y.

Vyjmenovaná slova: Pravidlo, které se nedá obejít

Český pravopisný systém se vyvíjel postupně a jeho hlavním cílem bylo zjednodušit psaní. Fakt ale je, že to tak možná na první pohled nevypadá. Čeština je plná výjimek a záludností, ale pokud znáte vyjmenovaná slova dobře, značně vám to usnadní orientaci v psaní běžných slov. Možná si řeknete, že tohle bude opravdu hodně jednoduchý kvíz. Vyjmenovaná slova zná každý! Ale opravdu v nich nikdy neděláte chyby? Zejména u některých chytáků se možná zarazíte. Pojďte si s námi projít kvízem, který prověří vaše znalosti psaní vyjmenovaných slov a těch, která jsou jim příbuzná.

 

Mohlo by se vám líbit

Kvíz: "Zavřete oči, odcházím..." Jak dobře znáte prvorepublikové herce a jejich filmy?

Prvorepublikový film byl vlastně samostatnou oblastí. Byl zcela jiný a neopakovatelný, plný elegance, šarmu a především jedinečných osobností, které se nesmazatelně zapsaly do československé kinematografie. Jména hned sdělovat nebudeme, chceme, abyste si je vybavili při hledání odpovědí na otázky v našem kvízu. Poznali byste slavné hvězdy té doby podle jejich ikonických rolí, několik informací, anebo v nejlepším případě podle fotografie? Otestujte své znalosti v našem kvízu a zavzpomínejte přitom na všechny tyto nehasnoucí hvězdy.
svetzeny.cz

Proč je dobré si vyjmenovaná slova pamatovat?

Čeština je jazyk, kde drobná chyba může změnit význam celého slova. Pokud si pamatujete vyjmenovaná slova, snadno se vyhnete nepříjemným omylům. Ať už píšete oficiální e-mail, školní práci nebo jen zprávu kamarádovi, pravopisné chyby vždy působí neprofesionálně. A ani v dnešní době počítačů ne vždy máme k dispozici automatickou opravu textu. Umět správně psát z hlavy se hodí nejen ve škole, ale i v běžném životě. A navíc nevypadáte hloupě...

Mnoho záludností

Český jazyk je krásný, květnatý a libozvučný. Jenže je také plný záludností a chytáků, kvůli kterým není jednoduché jej ovládnout úplně bez chyb. Každý z nás má v češtině nějakou tu achillovu patu - téma, Které ovládá hůře než ta ostatní. Někomu dělá problém psaní velkých a malých písmen, shoda podmětu s přísudkem nebo psaní s/z. Jen málokdo vám řekne, že neumí vyjmenovaná slova, protože je považuje zpravidla za jednoduchá. Jenže chyby v nich dělá občas skoro každý. 

Jaké písmeno použít, usnadňují měkké a tvrdé souhlásky, které umíte určitě vyjmenovat. Mezi měkké patří c, j, ž, š, č, ř, ď, ť, ň a vždy (až na pár výjimek) po nich píšeme měkké iTvrdými souhláskami jsou h, ch, k, r, d, t, n a po nich následuje yU písmen D, T, N se volí i/y dle výslovnosti. Tedy například dívka vs. dým, tisk vs. týden, rybník vs. nyní.

Mohlo by se vám líbit

Kvíz: doplňte česká a moravská města do slepé mapy

Všichni , nebo většina z nás, se o dovolených vydává za hranice naší země, a přitom možná ani tak dobře neznáme krásy u nás doma. Česká republika má nepřeberné množství krásných, historických měst, která nabízejí spoustu atrakcí, zábavy a poznání. DOkážete se zorientovat na slepé mapě a přiřadit jednotlivá města Čech a Moravy na správné místo? Vyzkoušejte se v našem "slepém kvízu".
svetzeny.cz

Nejčastější chyby v vyjmenovaných slovech

I ti, kteří si myslí, že vyjmenovaná slova ovládají dokonale, se občas dopustí chyb. Některá slova totiž znějí podobně jako jiná, ale do seznamu nepatří. Někomu se pletou slova jako „výskat“ a „vískat“ – jedno znamená jásat radostí, druhé nemá s vyjmenovanými slovy nic společného. Další častou pastí jsou slova, která se sice v seznamu nacházejí, ale mají jiný význam než si lidé myslí. Například slovo „mýt“ znamená „umývat“, zatímco „mít“ ve smyslu vlastnit do vyjmenovaných slov nepatří. A tak bychom mohli stále pokračovat. 

Připadá vám, že si všechna vyjmenovaná slova pamatujete z dětství, nebo už si nejste jistí, co přesně do jejich seznamu patří? Je načase otestovat si svou znalost! Náš kvíz prověří, zda stále ovládáte pravopis a dokážete správně určit, kdy napsat „i“ a kdy „y“. Tak do toho – kolik bodů získáte?

Ale pojďme už na kvíz:

Pokračovat

Vyjmenovaná slova jsou jedním ze základních pilířů českého pravopisu, a i když se mohou zdát jako něco, s čím bychom vás neměli obtěžovat, jejich znalost nám usnadňuje každodenní komunikaci. Anebo chcete zkusit jiný kvíz? Prověřte své znalosti z různých oblastí. Zkuste odpovědět správně na 20 otázek z literatury, zeměpisu, historie a mnohem víc

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • 599 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPALTNÉ ELLE DECORATION + VŮNĚ S.OLIVER + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPALTNÉ ELLE DECORATION + VŮNĚ S.OLIVER + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit