Přejít k hlavnímu obsahu

Kvíz: Co si pamatujete z české klasické literatury? Zapátrejte ve znalostech ze základní školy

Podle posledních statistik patříme v Evropě k národům, které hodně čtou. Nejoblíbenější jsou přitom ženské romány a detektivky. K základnímu vzdělání ale patří i znalost klasické české literatury. Vzpomínáte si na hodiny češtiny, kdy jste se učili o našich významných autorech a jejich dílech? Na otázky z našeho kvízu by měl umět odpovědět každý, kdo chodil na základku.

Pojďte si nyní s námi připomenout českou klasickou literaturu 19. a 20. století, která představuje významnou kapitolu v dějinách naší kultury. Odráží jak společenské proměny, které v tomto období probíhaly, tak bohatství českého jazyka. Tento literární vývoj byl ovlivněn národní obrozeneckou snahou, politickými změnami a později i modernistickými a avantgardními proudy.

19. století v české literatuře

Začátek 19. století byl obdobím, kdy se do popředí dostává národní obrození, které mělo za cíl probudit český jazyk a kulturu z úpadku způsobeného germanizací v období Habsburské monarchie. Tento proces byl veden osobnostmi jako Josef Dobrovský, který položil základy české lingvistiky, a Josef Jungmann, jehož překlady klasických děl (např. Miltonův Ztracený ráj) pomohly rozvoji českého jazyka.

Romantismus byl v české literatuře reprezentován osobnostmi jako Karel Hynek Mácha nebo Božena Němcová, autorka známého románu Babička (1855).

Mohlo by se vám líbit

Kvíz: Jste opravdový Čech? Otestujte, jak dobře znáte české dějiny. Testem by měl bez chyby projít každý

Historie a dějiny jsou nedílnou součástí naší společnosti a všeobecného přehledu. Každý z nás by měl znát zásadní české historické události, fakta a data. Otestujte sami sebe a svou paměť v tom, co vše si pamatujete z dějepisu ze školních lavic. Bez chyby by měl tento test zvládnout každý z vás.
svetzeny.cz

Druhá polovina 19. století byla ve znamení realismu a naturalismu, kdy se spisovatelé zaměřili na sociální problémy a kritiku společnosti. Významnými autory tohoto období byli například Alois Jirásek nebo Vilém Mrštík.

Začátek 20. století: Modernismus a avantgarda

20. století přineslo nové literární proudy a experimenty. Franz Kafka, jeden z nejvýznamnějších autorů této doby, se stal ikonou modernistické literatury díky svým existenciálním a absurdním prózám, jako jsou Proces (1925) a Zámek (1926). Česká avantgarda byla silně ovlivněna poetismem a surrealismem, což lze vidět v dílech Vítězslava Nezvala a Jaroslava Seiferta

Karel Čapek, další klíčová postava 20. století, přinesl do české literatury prvky science fiction a filosofických otázek. Jeho dílo R.U.R. (Rossumovi univerzální roboti, 1920) představilo světu pojem "robot", a zároveň varovalo před nebezpečím nekontrolovaného technologického pokroku.

20. století: Literatura pod vlivem totalitních režimů

20. století bylo pro českou literaturu také obdobím, kdy musela čelit politickým tlakům a cenzuře, zejména během nacistické okupace a komunistického režimu. Přesto vznikala významná díla, která reflektovala tuto složitou dobu. Jedním z nejvýznamnějších autorů druhé poloviny 20. století je Bohumil Hrabal, dalším je pak Milan Kundera.  jedním z nejvýznamnějších autorů druhé poloviny 20. století. Jeho díla, jako Obsluhoval jsem anglického krále (1971) a Příliš hlučná samota (1976), jsou charakteristická směsí humoru a tragédie a často zobrazují absurditu života pod totalitním režimem.

Máte rádi zábavné kvízy? Zkuste si projít naším dalším kvízem, třeba na téma zda se mohly potkat historické osobnosti

Zdroj článku