Osobnost žen podle měsíce narození: ledňáčci jsou kariéristky, manipulátorky se rodí v červnu
svetzeny.cz
Ovládat naprosté základy gramatiky našeho mateřského jazyka by měl každý. Přesto se občas každému z nás povede udělat chybu. Zkuste svoje znalosti češtiny otestovat. A začněte od těch jednodušších věcí, které se učí žáci prvního stupně základní školy.
Někdo vzpomíná na hodiny českého jazyka s láskou, jiný s odporem. Studium mateřského jazyka nás provází po celou dobu školní docházky. Jen těžko může někdo říct, že se mu v životě nebude hodit znát pravidla pravopisu našeho jazyka. Naopak. Se svými znalostmi gramatiky jdete s kůží na trh prakticky v každém písemném i mluveném projevu.
Čeština je obecně považována za jazyk poměrně složitý, s gramatikou plnou výjimek. Naučit se vše perfektně, vyžaduje velké úsilí a procvičování, což ne každého baví. Jistě, ne každý je dokonalý, navíc v době, kdy máme pravidla pravopisu na internetu, není problém si cokoli dohledat. Přesto bychom měli umět napsat větu bez pravopisných chyb. Není nic horšího, než se znemožnit tím, že pošleme SMS zprávu nebo e-mail s hrubkou.
Kromě psaní i/y chybujeme nejčastěji v interpunkci, velkých písmenech a správných tvarech podmiňovacího způsobu já bych, ty bys, on by, my bychom, vy byste, oni by, podobně je to s kdyby a kdybychom. Schválně, jak často se setkáváte s tím, že vidíte napsáno "my byjsme"? Mnozí z nás chybují také ve skloňování zájmena já nebo v zaměňování slov. Víte přesně, kdy použít holt a hold? A kdy použít slovo kvůli a díky?
Pravidla českého pravopisu