Přejít k hlavnímu obsahu

Kdy byste se měli mít na pozoru před nabídkou nebankovní půjčky?

Dostat se do situace, kdy nevyjdete s penězi do výplaty, není ostuda. Problém, jak vyjít krátkodobě s penězi totiž řeší polovina českých domácností.

Článek je propagací firmy Kouzelná půjčka. Web svetzeny.cz není jeho autorem a nemá vliv na jeho obsah.

Řada z těchto důvěřivých lidí bohužel končí ve spárech úvěrových predátorů. Dnes Vám prozradíme, jak poznat podezřelou nabídku malé nebankovní půjčky. Čtěte pozorně, ve hře je totiž Váš majetek, vztahy i zdraví.

Nejrizikovější jsou půjčky do 5 000 Kč

Ano, je to paradox. Nejvíce můžete ztratit v případě, že si půjčíte pár tisíc korun. Půjčky do 5 000 Kč se totiž neřídí automaticky zákonem o spotřebitelském úvěru, který Vás jako spotřebitele chrání před predátorskými praktikami, ale občanským zákoníkem, jež je k podvodníkům benevolentnější (poskytovatel půjčky Vám nemusí sdělovat RPSN a může po Vás požadovat ručení směnkou). Řada firem se tak uchyluje k praxi, kdy svým klientům půjčí maximálně právě 5 000 Kč, aby se tak vyhnuli zákonu o spotřebitelském úvěru. Riziko však může číhat i u půjček na vyšší částky. „Naprostá většina finančních predátorů půjčuje pouze částky do 5000 korun s cílem vyhnout se zákonu o spotřebitelském úvěru, nemusí to být však zřejmé na první pohled. Klient například zažádá o 10 000 korun a firma mu schválí dvakrát 5000 korun ze dvou různých společností, nebo požaduje další osobu jako spolužadatele a sumu pak mezi ně rozdělí,“ dodává Juraj Orgoň, ředitel společnosti Kouzelná půjčka.

Velká část nabídek je podvodných

Podle průzkumu, který si nechala zpracovat společnost Kouzelná půjčka (poskytovatel krátkodobých nebankovních půjček), je velká část nabídek půjček do 5 000 Kč podvodných. Půjčka často nebývá poskytována za účelem výdělku z úroků, jak je to běžné u seriózních společností, ale za účelem finanční likvidace dlužníka!

Praktiky lichvářů a seriózních poskytovatelů nebankovních půjček

Lichvářské praktiky

Seriózní poskytovatel nebankovní půjčky

  • podpis směnky, rozhodčí doložky: lichváři tyto nástroje zneužívají s cílem dostat spotřebitele do exekuce
  • půjčky jen do 5000 korun: cílem je vyhnout se zákonu o spotřebitelském úvěru, který mimo jiné nařizuje uvádět RPSN
  • přehnaný požadavek na zajištění: lichváři požadují za půjčku ve výši několika desítek tisíc korun zajištění v podobě nemovitosti (ručitele)
  • registrační poplatek za posouzení žádosti
  • manipulace s jistinou a úrokem
  • postup při platební neschopnosti: lichváři si okamžitě účtují pokuty, úroky z prodlení a vzápětí následuje soud a exekuce
  • klient nepodepisuje žádnou směnku ani rozhodčí doložku

  • půjčuje i částky nad 5000 korun při první půjčce

  •  půjčka je bez zajištění

  • klient předem žádný poplatek neplatí

  • transparentně uvádí výši jistiny a příslušného úroku
  • splatnost půjčky lze po dohodě prodloužit bez dalšího úročení dlužné částky a vysokých sankcí

Zdroj: Kouzelná půjčka

To hlavní, co by Vás mělo u malých půjček zajímat

Ne, není to úrok ani RPSN. Při výběru nebankovní půjčky by Vás mělo v první řadě zajímat, jakou legislativní normou se její poskytnutí řídí, jestli se jedná o zákon o spotřebitelském úvěru či občanský zákoník. Tuto informaci najdete vždy ve všeobecných obchodních podmínkách či smlouvě o půjčce. Jejich podobu uvádí serózní poskytovatelé na svých webech (viz. níže příklad Obchodních podmínek společnosti Kouzelná půjčka).

Úvodní ustanovení obchodních podmínek společnosti Kouzelná půjčka

stop1

Pokud na webu poskytovatele vzor smlouvy o půjčce a obchodní podmínky nejsou, téměř jistě se nejedná o seriózního půjčovatele a nabídkou takové společnosti byste se neměli zabývat.