Přejít k hlavnímu obsahu

Tip na pozdní dovolenou: Sladký život v Algarve

Nejjižnější provincii Portugalska kdysi pojmenovali Maurové al-Gharb neboli Západ. Dnes se jí právem říká také Slunečná zahrada. Letadlem jste tam za tři a půl hodinky.

Když přistanete ve Faru, které je správním střediskem Algarve, ocitnete se rázem v jiném světě. Desítky kilometrů nádherných pláží se zlatavým pískem omývají vlny Atlantiku, slunce opaluje až do pozdního podzimu a listopad i prosinec jsou tak příjemně vlahé, že stojí za to strávit zde i kus zimní dovolené. Okouzlí vás výstavná letoviska i půvabné bílé vesničky s rozkvetlými zahradami, háje plné olivovníků, eukalyptů, korkových dubů, vůně pinií, citrusů a mandloní – to všechno je jako stvořené pro odpočinek. Dovolenou si zde užijí nejen vodomilové, ale také surfaři, výletníci, kteří rádi putují po národních parcích, cyklisté, golfisté, gurmáni, romantici i rodiny s dětmi. Na ně se tu myslí víc kdekoli jinde. Mohou se ubytovat v některém z resortů, jako je třeba Martinhal v Sagres, kde je vše uspořádáno tak, aby si to rodiče spolu se svými ratolestmi maximálně užili. Však se sem ti, kdo už do Algarve zavítali, rádi vracejí.

Zážitky pro každého

U města Lagos, kde kdysi král zvaný Jindřich Mořeplavec založil námořní akademii, a zahájil tak éru velkých zámořských objevů, vám vyrazí dech nádherně zbarvená skaliska a bizarní pískovcové útvary Ponta da Piedade. Mys svatého Vincenta neboli Cabo de São Vicente je nejvzdálenější jihozápadní výběžek portugalské pevniny a od 15. století byl důležitým orientačním bodem pro námořníky. Nad strmými šedesátimetrovými skalisky, do nichž ve dne v noci buší mohutné vlny Atlantiku, se tyčí mohutný maják, jehož světlo naviguje lodě na vzdálenost až sto kilometrů. Můžete si vyjet džípem na „safari“ do národního parku Costa Vicentina, lodí po vodní rezervaci Ria Formosa Natural Park a skvěle se najíst na ostrůvku Farol (nemůžete jej přehlédnout, má také svůj bělostný maják s červenou čepičkou) nebo se jen tak toulat malebnými přístavy a uličkami ve městech Faro, Vilamoura, Portimão či Albufeira. Určitě se také vydejte na delfíní show do parku Zoomarine ve městečku Guia, což nepochybně uvítají vaše ratolesti, a za návštěvu stojí i monumentální hrad z červeného pískovce v Silves.

Nejkrásnější pláž světa

majak_na_mysu_sv._VincentaK nejnavštěvovanějším plážím patří Praia Dona Ana v Lagosu, která loni získala ocenění nejkrásnější pláž světa, ale podél celého pobřeží jich jsou desítky. Velké i malé, rušné a plné turistů i poklidné až liduprázdné. Jedna hezčí než druhá. Surfaři se houfně sjíždějí na pláže Carrapateira a Amado, kde jsou zaručeny pořádné vlny. A protože k cestování patří také gurmánské zážitky, večer poseďte v některé z místních restaurací a ochutnejte čerstvé ryby, mušle, krevety, chobotničky, kuře piri-piri marinované v oleji ze zatraceně pálivých papriček či pokrm zvaný cataplana. Ten se vaří ve stejnojmenném měděném hrnci a patří do něj kromě směsi ryb a mořských plodů také zelenina a brambory. Zdejší pálenka z plodů planiky se jmenuje medronho (pozor na ni!), piva značky Sagres a Super Bock ocení i naši pivaři a samozřejmě nezapomeňte ochutnat opojné portugalské víno. Na barvě nezáleží, všechna jsou výborná, ale nejlepší zvuk mají vína z Alenteja.

Foto: Michaela Vaňková (2)