Přejít k hlavnímu obsahu

Pěkné prase, doktore

Pěkné prase, doktore

… říkali M. J. Foxovi ve filmu Doktor Hollywood. To se může stát i vám. Pokud si pořídíte miniprasátko.

Speciální druhy prasátek určené pro chov v bytě jsou mnohem menší než normální prase domácí, chlívek pro ně tedy stavět nemusíte a klidně je můžete vodit i na vodítku jako psa.

Chov malých prasátek se dostal do módy. Jako první s tím samozřejmě přišly celebrity. Jedno měl George Clooney nebo Paris Hilton, a dokonce ze dvou čuníků se radovali manželé Beckhamovi. Nyní se rozšiřují i mezi normální smrtelníky. Jestliže se po tomto prasátku začnete shánět, setkáte se většinou se dvěma druhy –  göttingenským a royal dandie či dandie extreme. První jmenovaný je nejrozšířenější. Jde o růžové, černé nebo skvrnité prase, které dosahuje váhy 15–20 kg, je proto lepší je chovat u domku a dopřát mu i výběh. Pokud se pro něj rozhodnete, dejte si pozor na chovatele, někteří totiž za mini vydávají i velká prasata. Mnohem menší jsou prasátka dandies. Jsou populární hlavně v Americe a v Británii a běžně váží kolem 15 kg. V „dětském věku“ se však taková prasátka vejdou téměř do dlaně.

CHYTRÉ, ALE TVRDOHLAVÉ

Chov malých prasátek má výhody i nevýhody. Prasátka jsou velmi inteligentní, dokážou přiběhnout na zavolání a naučí se i chodit venčit na písek jako kočky. I když jde o prasata, jsou poměrně čistotná. Navíc nevyvolávají alergie. Na druhou stranu jsou poměrně paličatá a vrozenou mají i zvídavost. Pokud tedy prasátko necháte doma delší dobu samo, může vám z bytu zkrátka udělat pěkný chlívek.

I malá prasátka jsou věrna tomu, co se říká o těch větších, a dokážou sežrat, na co přijdou. Doporučuje se proto krmit je speciálním krmivem  Univit (k dostání např. na www.prasatkovdomacnosti.cz). Hlavní složku jídelníčku by ale mělo tvořit ovoce a zelenina.

Stejně jako psy je třeba čuníky odčervit a nechat očkovat. Dobré také je očipovat je.

Foto: Depositphotos (1)