Přejít k hlavnímu obsahu

Kolín nad Rýnem: Vyrazte na karneval!

Ačkoli u nás není kolínský karneval tak známý jako ten v Riu nebo Benátkách, jeho oficiálně organizované velkolepé oslavy se konají už téměř 200 let.

Křesťané přejali některé prastaré pohanské zvyky včetně období půstu, který následoval po karnevalu – latinsky „carne vale“ znamená doslova „sbohem, maso“. Růžové pondělí je určováno křesťanským kalendářem. Připadá vždy na pondělí před Popeleční středou, kterou začíná půst trvající až do Velikonoc. Historie kolínského karnevalu je skoro tak stará jako historie města samotného. Ale organizované karnevalové veselí (tak, jak ho známe dnes) je datováno až od 19. století. Historii a rozmanitost karnevalu z různých historických období (antika, středověk) až po současnost ukazuje Kolínské muzeum karnevalu (www.kk-museum.de).

Letošní masopustní veselí v Kolíně nad Rýnem vyvrcholí „bláznivými dny“ od čtvrtka 27. února do středy 5. března.

Pozor: V období, kdy karneval vrcholí, jsou kolínské ubytovací kapacity vyčerpány, proto je třeba zarezervovat si ubytování s předstihem. Totéž platí pro obstarání vstupenek na některé akce, party a bály, o které je velký zájem.

Tip: Z Prahy na letiště Kolín/Bonn létají denně spoje nízkonákladové aerolinky Germanwings, letenky je možné zarezervovat na webových stránkách www.germanwings.de.

Program karnevalu 2014

* Karneval žen: 27. února

Již od brzkého rána lze v ulicích potkat dívky, slečny i dámy oblečené v bláznivých i noblesních kostýmech spěchající do zaměstnání či do obchodu. Říká se, že v tento den vládnou městu ženy. Mají i jistá nepsaná privilegia – třeba stříhat mužům na potkání kravaty.

V 11.11 se všichni sejdou na náměstí Alter Markt, kde bude karnevalový týden slavnostně zahájen třemi nejdůležitějšími postavami karnevalu: Princem, Sedlákem a Pannou. Během odpoledne a večer se na různých místech Kolína začínají konat maškarní bály a večírky.

* Karnevalová sobota: 1. března

Po tradiční „ranní sklence“ (Frühschoppen) přichází na řadu průvod vojenských sborů v pestrých barvách (Funkenbiwak). Stejně jako ve čtvrtek i v tento den proudí městem maškarní průvody. Samozřejmostí jsou i další party, bály a veselá setkání.

* Karnevalová neděle: 2. března

V neděli od 10.30 budou kolínské ulice patřit rozpustilému zástupu škol, nejrůznějších spolků, klubů a městských čtvrtí. Večer pak pokračuje v bláznivém duchu karnevalu – večírky a maškarními bály.

* Růžové pondělí: 3. března

Vrcholem karnevalového veselí je velkolepý 6,5 km dlouhý průvod organizovaný Kolínským karnevalovým výborem. Zúčastní se ho přes milion karnevalových masek. Během přehlídky budou jako každý rok rozdávány sladkosti („Kamelle“) a drobné kytičky („Strüβjer“). Nejen během průvodu se lze setkat s takzvanými Bützje – karnevalové masky dávají kolemjdoucím polibky. Tento zvyk je naprosto běžný v průběhu celého karnevalového období.

* Masopustní úterý: 4. března

Po úterních poledních průvodech různých organizací a skupin na předměstích Kolína bude karnevalová oslava pokračovat až do půlnoci. V ten moment přichází na řadu další z tradic – spálení slaměné figuríny „Nubbely“ v životní velikosti. Tento akt má kořeny v pohanských rituálech vyhánění zlých démonů zimy.

* Popeleční středa: 5. března

Popeleční středa je prvním dnem čtyřicetidenního půstu. Po bláznivých dnech se karnevaloví fanoušci setkávají nad tradiční rybí večeří, kterou začíná postní doba.

Male_foto_karnevalDůležité weby:

Více informací o karnevalu a doprovodných akcích najdete na www.cologne-tourism.com a informace pro návštěvníky Kolína nad Rýnem na www.koelntourismus.de. Informace o oslavách v dalších městech na Rýnu, najdete na: Düsseldorf – www.duesseldorf-tourismus.de, Cáchy – www.aachen.de, Trevír www.trier-info.de

Foto: koelntourismus.de (2)