Přejít k hlavnímu obsahu

6 nejlepších her do parku, které vás budou bavit

Vytáhlo vás krásné počasí ven, ale do velkého sportování se vám nechce a ani na ně nemáte dostatečnou kondici? Vyzkoušejte sporty, u nichž se moc nenadřete, zato se báječně pobavíte. Zvládne je opravdu každý!

Her nebo sportů, které si můžete zahrát v parku a nepotřebujete k nim žádné zvláštní vybavení, je spousta. Jsou ideální pro partu kamarádů jakéhokoliv věku a hráči nemusejí být ani nějak moc sportovně zdatní. Jediné, co potřebujete, je mít trochu soutěživého ducha a dobrou náladu. Pojďte se s námi podívat, jaké 
rekreační sporty jsou v poslední době populární. 

Miinigolf

Tuto miniaturní variantu golfu mnozí z nás hráli na dovolených, neboť minigolfová hřiště byla často součástí rekreačních areálů. I cílem této hry je dopravit míček pomocí hole do jamky. Hraje se však na osmnácti drahách vylepšených o překážky různé náročnosti. Na každou jamku máte přitom šest pokusů a podle toho ­
jsou vám přičítány body. Minigolf pochází z Ameriky a původně byl provozován hráči opravdového golfu, kteří jej měli jako doplňkový trénink. Nemyslete si ­ovšem, že dnes je minigolf jen odpočinkový sport. Pořádá se v něm totiž i mistrovství světa. Existuje několik typů minigolfu. U nás je nejčastější miniaturgolf s dráhami z eternitu. Minigolf může mít betonové dráhy. Ve Švédsku se zase hraje na filcu. Kromě toho existuje i zahradní minigolf. Při něm si postavíte jen překážky na zahradě a hrajete na trávě.
Co potřebujete: Minigolf se hraje jen s jedním typem hole. Existují ale dva míčky, z nichž jeden je tvrdší, druhý měkčí a skákací. 

Pétanque

Oblíbenou hru francouzských seniorů dnes hrají lidé bez rozdílu věku. Pétanque si nyní spojujeme hlavně s Francií, vznikl už prý ale ve starověkém Římě. Na počátku 20. století byla ve Francii vytvořena první oficiální pravidla. Výhodou pétanque je, že se dá hrát na trávě, na štěrkem vysypané cestičce v parku i na písečné pláži. Soupeřit spolu mohou jednotlivci i družstva. Hraje se s dutými kovovými koulemi, které mají v průměru 7–8 cm, a malou dřevěnou kuličkou o velikosti asi 3 cm, jíž se říká prasátko. Nejprve jeden z hráčů vyhodí prasátko do vzdálenosti 6–10 m a cílem všech je se svými koulemi přiblížit co nejblíže k prasátku. Koule soupeře přitom mohou hráči odrážet dál od prasátka. Podle blízkosti koulí k prasátku se nakonec počítají body.
Co potřebujete: Sadu šesti nebo osmi kovových koulí, jež se od sebe odrážejí, a dřevěné malé kuličky koupíte v obchodech se sportovními potřebami. 

Kroket

Když se řekne kroket, možná si představíte dámy v dlouhých šatech, kterak se jím baví na pikniku v 19. století. Kroket prý údajně vznikl ve Francii, podle jiné verze v Anglii. Hra se částečně podobá golfu, neboť se při ní používají hole. Koule ale zase svou velikostí připomínají ty pétanqueové. Vše je ale ze dřeva. Na kroket potřebujete hřiště o rozměrech 32 x 25,6 m. Do něj se rozestaví 6 branek a hráči mají za úkol projet koulemi, které postrkují holemi, všemi brankami až k cílovému kolíku. Hrát mohou dva až šest hráčů.Existuje několik variant kroketu. Nejčastější je kroket zahradní, jenž se hraje jen pro zábavu. Asociační kroket se již provozuje na upravených hřištích. Podobný je golfový kroket, jenž se hraje hlavně v Egyptě. V Americe mají navíc vlastní variantu kroketu – roque, k němuž je potřeba hladký povrch.
Co potřebujete: Součástí sady na kroket je 6 branek, 2 kolíky, barevné hrací koule a hole. Výbavu seženete i s vozíkem v obchodech se sportovními potřebami. 

Discgolf

Ke golfu má blízko i tento u nás poměrně mladý sport. Discgolf vznikl v Americe v 70. letech 
20. století. I v něm je cílem hry trefit všechny „jamky“ na co nejmenší počet pokusů. Nehraje se ovšem do jamek, ale do speciálních košů, do nichž hráči házejí létající talíře. Vzdálenost mezi košem a místem, z něhož se vyhazuje, bývá mezi 100–120 metry a hráč se do koše musí trefit na tři hody. To mu ztěžují přírodní překážky – stromy, říčky či rybníčky. I u nás existuje několik hřišť na discgolf, jejichž součástí jsou půjčovny vybavení. I v discgolfu se pořádají turnaje.
Co potřebujete: Hraje se speciálním talířem. Disků je několik druhů. Liší se vahou i tvarem, z nichž vycházejí i jejich letové vlastnosti. Některé tak volíte na krátké vzdálenosti, jiné na dlouhé.

Crossgolf


Nechcete-li platit příspěvky v golfovém klubu, a přesto byste si rádi zahráli golf, vyzkoušejte crossgolf. Tato verze golfu se hraje normálně v terénu na speciálně vybudovaném hřišti.
Co potřebujete: Hole i míčky vám půjčí za poplatek na hřiš­tích na crossgolf. 

Mölkky

Na tento sport u nás zas tak často nenarazíte, začíná se tu ale pomalu také rozšiřovat. Zajímavá hra s dřevěnými kolíky pochází z Finska, kde je velmi populární. Kdysi dávno ji prý vymysleli Vikingové. K tomu, abyste si mölkky mohli zahrát, musíte mít 12 dřevěných kolíků se seříznutým vrškem, které jsou očíslované od jedničky do dvanáctky. Ty se zapíchnou do země a trefují se jiným kolíkem. Podle toho, jaký kolík hráč trefí, tolik získává bodů. Není přitom vždy výhodné srazit co největší počet kolíků. Rozhoduje nejen počet získaných vlastních bodů, ale i počet bodů soupeře a rozestavení kolíků. Pro tuto hru není nutný příliš velký prostor. Stačí jen hřiště o rozměrech asi 4 x 12 metrů. Mohou ji hrát malí i velcí. Mölkky se podobají ruské hře gorodki nebo švédské kubb.
Co potřebujete: Sada kolíků se prodává v obchodech s hračkami.