Přejít k hlavnímu obsahu

Psycholog Jan Vojtko odpovídá: Je možné zachránit vztah, když se neshodneme na výchově?

Info ikona
Výchova dítěte

Světu ženy odpovídá psycholog a terapeut Jan Vojtko, který se zaměřuje především na vztahy, komunikaci a emoční inteligenci. Kromě odborné praxe se věnuje i psaní beletrie.

Vztah možná zachránit lze, ale pro budoucí život vašeho dítěte to není úplně ono. Záleží taky na míře vašeho nesouladu. Pokud jde třeba jenom o to, že se neshodnete, kdy si má uklízet pokojíček, jestli jednou, nebo dvakrát týdně, v podstatě se nic moc neděje. Když jsou ale vaše výchovné neshody hlubšího rázu, jako že dítě může všechno, co si zamane, a vám se to nelíbí, nebo dostane vše, o co si řekne, i přes váš nesouhlas, tak to problém je a bude.

Ve výchově dítěte platí jedno pravidlo: Dítě nemá dostat to, co chce, ale to, co je pro něj dobré. A co to je, víte vy – jeho rodiče.

Pro zdravý vývoj potřebuje každé dítě správné prostředí, které vytváříte vy jako primární pečovatelé. A to správné prostředí znamená prostor vymezený hranicemi, v nichž se dítě cítí bezpečně. Takže pokud se jeden z vás bude tyto hranice snažit nastavovat a ten druhý je bude porušovat nebo posouvat, dětský mozek na to zareaguje. Bude se cítit ve stresu a snažit se na situaci adaptovat, ale nebude to adaptace, kterou dokáže mozek dospělého člověka. Půjde zkratkou. Když tou zkratkou půjde jednou, nic se neděje, ale když bude muset reagovat opakovaně, vytvoří ze zkratky regulérní cestu ve formě určitého vzorce chování a myšlení. A zpětně už to půjde velmi těžko napravit.

Zařiďte si svůj vysněný život, který si zasloužíte! Stačí laskavost.

svetzeny.cz

Vytvořte dítěti skvělé dětství, ale dávejte pozor

Chápu, že chcete svému dítěti například zajistit dětství, které jste vy neměli a svému potomkovi je můžete dopřát. Nemůžete se nabažit jeho rozesmátých oček a tleskajících ručiček, když dostane další lego. Jenže z jedné radosti se po opakovaném naplnění jeho tužeb stane cesta do pekel. Protože když přijde čas na nastavení hranice, vaše dítě nebude chápat, proč pořád mohlo a teď najednou nemůže, a bude se nějak chovat. Třeba tak, že si lehne v supermarketu na zem a bude mlátit ručičkama. Do země. Nebo třeba do vás.

Nemusíte se shodnout s partnerem na všem ve výchově

Proto je důležité shodnout se alespoň na základních bodech výchovy. Je jasné, že vy i váš partner máte v hlavě jiné myšlenky, jiné názory a jiné zkušenosti, v tom problém při výchově není. Dokonce se zdá, že to může být pro dítě přínosné. Od začátku se učí, že svět je bohaté a pestré místo a tím světem je v prvé řadě jeho rodina. Co je ale velmi důležité, abyste se potom na věcech, které chcete po svém dítěti, shodli. A pak, což je naprosto zásadní, abyste svou shodu také dodržovali. Tohle téma je v konečném důsledku spíše o tom, co děláte svému dítěti, a ne jenom o vašem vztahu. Protože jakmile se váš vztah naplní dítětem, je on či ona priorita. Vy jste až na druhé koleji. Vy už jste přece dospělí.

Rada na závěr

Další věcí, která může nejen do výchovy dítěte, ale i do vašeho vztahu zasahovat, je to, že kážete vodu a pijete víno. po dítěti chcete něco a sami to neděláte? Jak si myslíte, že na to třeba v pubertě zareaguje? Jak si myslíte, že na to zareaguje váš partner? Vy dva jste dospělí, máte už určité komunikační schopnosti, vy se domluvit můžete, ale pro vaše dítě je to složitější, někdy třeba nemožné. Jděte mu proto příkladem.

Donuťte svůj mozek k vyšším výkonům díky meditaci

svetzeny.cz