Přejít k hlavnímu obsahu

6 potravin, které jezte při běhání

Kdo chce podpořit svoje tréninkové úsilí, měl by přemýšlet i o jídelníčku a pitném režimu. Máme pro vás výživové tipy pro sportovce!

Pohyb a strava jdou ruku v ruce. Asi se nemůžeme ládovat knedlíky a mastné brambůrky a očekávat, že budeme fit. Trenéři tvrdí, že asi čtvrtinu tréninku tvoří vhodný jídelníček. Záleží totiž nejen na individuálních cílech sportovce, ale i na jeho výkonnosti.

Obecně platí, že by v běžeckém jídelníčku měly být zastoupeny všechny živiny, které tělo potřebuje – cukry, tuky a bílkoviny. Naopak na talíř sportovce rozhodně nepatří smažená jídla, sladké nápoje, potraviny s vysokým obsahem cukru a alkohol. Občas hřešit je ale povoleno, sklenka vína či kousek čokolády určitě neovlivní celkový trénink.

A pokud máte výčitky, že váš příjem raketově narostl, měli byste mu přizpůsobit výdej. Po 1, 6 kilometrů běhu spálíte 100 kalorií, tak si můžete snadno spočítat, jak dlouho byste museli běžet po sušence nebo dortíku. Trenéři spíš než počítání kalorií doporučují naslouchat svému tělu, samo vám dá najevo, co potřebuje. Některé potraviny patří ale mezi běžecké hvězdy, protože svým složením přesně vyhovují potřebám sportovce. Které to jsou?

1) BANÁN
S vysokou hladinou cukru jako skvělá svačina před samotným během, ale smlsnout si na něm můžete i po tréninku. Je zdrojem draslíku a hořčíku, zabrání svalové křeči a ještě vám pomůže překonat únavu během tréninku i po něm. 

2) OVESNÁ KAŠE
Perfektní snídaně před během je bohatá na vlákninu a sacharidy. Oves má nízký glykemický index. Znamená to, že vám poskytne přísun energie po delší dobu. 

3) ARAŠÍDOVÉ MÁSLO
Arašídové máslo je skvělým zdrojem vitamínu E, snižuje hladinu cholesterolu a je výborný k urychlení regenerace. Kromě toho zabraňuje chuti na sladké a pomáhá též jako prevence zranění. 

4) BROKOLICE
Brokolice jako taková je plná vitamínu C. Dle studií pomáhá snižovat bolest svalů po intenzivním tréninku.

5) JOGURT
Je výborným zdrojem probiotik, které jsou důležité nejen pro běžce. Jogurt je skvělá kombinace sacharidů a bílkovin. Pokud si běžec dá jogurt přímo po běhu, urychlí tak celkovou regeneraci.

6) HOŘKÁ ČOKOLÁDA
Jako pravý běžec máte nárok na odměnu, s hořkou čokoládou se nemusíte cítít provinile. Hořká čokoláda pomůže snížit krevní tlak a cholesterol. Dokáže také snížit záněty. Pozor však na dávkování, 2-3 čtverečky stačí.

Potřebné tekutiny

Obzvlášť v parném létě je třeba dbát na příjem tekutin. Kolik tekutin byste měli vypít, závisí na tom, jestli se chystáte na krátký výběh nebo na maraton. Co tedy pít?
Voda je dobrá před, během i po tréninku. Čím vyšší máte výdej a čím víc se potíte, tím víc tekutin byste měli do těla dostat. Popíjejte ale po malých doušcích, není zdravé vypít půllitr během pár minut.
Ionťák pijí i amatérští sportovci. Rozděluje se podle koncentrace iontů na hypo-, iso- a hypertonické. Pro hydrataci vybírejte z prvních dvou kategorií. Tekutina v nich obsažená se vstřebává do krve. Poslední kategorii využívají především profesionální sportovci, kteří potřebují intenzivní reneneraci a doplnění energie.
Birell je super osvěžení po tréninku. Všechny příchutě Birellu jsou vyráběny z přírodních surovin a mají oproti běžným limonádám nižší obsah cukru.