Přejít k hlavnímu obsahu

Hrdina 21. století Volodymyr Zelenskyj: právník, který se stal hercem, moderátorem a prezidentem Ukrajiny. Nyní dodává sílu milionům lidí

Info ikona
Volodymyr Zelenskyj

Zraky celého světa se nyní upírají na muže, který dodává sílu a představuje čiré hrdinství. Bojuje za svoji zemi a nenechává se zastrašit. Kdo ale je Volodymyr Zelenskyj doopravdy?

Volodymyr byl ještě před několika lety spojován spíše s televizní zábavou. Hrál v romantických filmech i v seriálech, nyní je symbolem odporu proti Rusku a stal se novodobým hrdinou. Jedna z ukrajinských novinářek napsala na svůj Twitter: "Každá z nás má alespoň malinkou slabost pro Volodymyra a vy, muži, se s tím musíte smířit."

Klidné rodinné zázemí a chvíle slávy v televizi

Volodymyr Zelenskyj se narodil 25. května v roce 1978 v městě Kryvyj Rih v židovské rodině v Sovětském svazu. Jeho matka je inženýrka a otec je profesorem kybernetiky. Volodymyr Zelenskyj vystudoval právo na Kyjevské národní ekonomické univerzitě, ale nikdy v této oblasti profesionálně nepůsobil. Oslovil ho totiž naprosto opačný směr.

Prkna, co znamenají svět

Od svých sedmnácti let byl součástí televizní zábavy, ovšem dveře slávy se mu otevřely až když se zúčastnil televizního pořadu "Tancuj s hvězdami", což je obdoba našeho Stardance v roce 2006. O tři roky později se začal objevovat v řadě romantických filmů. Životní role, při které vás bude mrazit kvůli aktuálním událostem, měla teprve přijít.

Volodymyr navštívil Prahu v roce 2009

Info ikona
Volodymyr

Služebník lidu

Toto sousloví by se dalo označit jako jeho životní. Služebník lidu je název seriálu, díky kterému se stal slavným po celé Ukrajině. Služebník lidi je rovněž role, kde hrál fiktivního ukrajinského prezidenta Vasilije Holoborodka. V seriálu Zelenskyj představuje mladého středoškolského učitele historie, který vyhraje prezidentské volby poté, co se rozšíří virální video, ve kterém kritizuje zkorumpovanou ukrajinskou vládu.

Služebník lidu je ale i název politické strany, se kterou kandidoval na prezidenta. 

Kdo je Volodymyr Zelenskyj, židovský prezident Ukrajiny?

Nástup Zelenského do čela Ukrajiny byl pro mnohé překvapením. Komik, je považován za „Jona Stewarta“ (americký slavný komik) z Ukrajiny a byl nejvíce známý tím, že satiricky hrál prezidenta v televizi, než byl v roce 2019 v drtivém vítězství zvolen jako skutečný. Nyní 44letý "komik", který se stal hrdinným prezidentem, bojuje o život a čelí ruské invazi, která je rozhodnuta zbavit ho moci ve falešné „denacifikační“ operaci.

Newsletter

Svet Zeny logo

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.