Přejít k hlavnímu obsahu

Ester Geislerová: Pojďme víc snít a odpočívat

Do všech svých projektů se vrhá s vášní sobě vlastní. A že jich není málo. Kde čerpá herečka Ester Geislerová energii, jak točí pod vodou a kam by ráda cestovala? Povídala si s námi nejen o vztazích, umění, plánech, ale i o lásce a dětech.

Nedávno vám vyšla kniha Terapie sdílením vol. 2, v souvislosti s ní chystáte přednášku. Na co se můžeme těšit? 
Edukativní přednáška Terapie sdílením LIVE provede diváka fázemi vztahu a komunikací. Budeme ji prošpikovávat příspěvky z Instagramu (kde lidé sdílejí reálné vztahové SMS, #terapiesdilenim, pozn. red.). Vystupovat budu já, Josefina Bakošová a párový terapeut Jan Vojtko. Hrát se bude v CAMPU. Mám velkou radost, že je první vystoupení vyprodané.

Jak vás napadlo posunout úspěšný instagramový projekt do formy přednášky? 
Všimly jsme si, že občas někdo napíše, že vztahy jsou nanic, že jim nerozumí a jsou v děsném stavu. Jako by se vynořila pachuť ze vztahů a názor, že je lepší je nemít. Přišlo mi to líto. Lidé od nás chtějí poradit, ale s Josefinou nejsme expertky. Jsme kreativní duo a tématu jsme jen otevřely cestu. Přizvaly jsme Honzu, zkušeného párového terapeuta, který má dar mluvit a podobný smysl pro humor. Obtížné téma odlehčí, a o to se snažíme i na Instagramu. Proto se produkt jmenuje Terapie sdílením, protože se tomu můžeme zasmát. Nesmějeme se někomu, ale společně se smějeme něčemu, co nás spojuje. Terapie sdílením je termín z psychologie, který se běžně používá. Tím, že něco sdílíme, víme, že nejsme sami. Vynášíme na světlo, v jaké stavu je komunikace mezi lidmi. 

Jak reagoval terapeut na nápad udělat přednášku? 
Sám říkal, že se se vztahy něco děje. Mám pocit, že se komunikace nachází v bodě, kdy dochází ke zvláštním disinhibicím a lidé schovaní za mobily se nestydí psát věci, které by neřekli. Dochází k tomu nejen u mladých a je třeba o tom mluvit. Chceme projekt posunout dál nejen proto, že myslím, že se forma Instagramu časem vyprázdní. Bude dobré, když to, čemu jsme otevřely cestu, poslouží nečemu smysluplnému. O vztazích existuje spousta domněnek, stereotypů a omylů. Ale doba i pojmy se vyvíjejí a je dobré o tom mluvit. Ve školách nás vztahy systematicky neučí. Učíme se tím, že je máme, a třeba i děláme chyby. Někdy lidi bloudí v bludném kruhu, a proto jim přednášky můžou pomoci. Budeme mluvit v první fázi o tom, že člověk by měl být srovnaný se sebou a pak může jít na rande. Musí znát hranice, aby si nenechal ublížit nebo někomu neubližoval. Základy emoční inteligence. 

Není náročné pročítat negativní zprávy? 
Jak kdy. Už jsem si ke čtení vytvořila vztah, kdy mě netrápí. Navíc když pracujeme na představení, je to, jako kdybychom měly pomyslné řešení. I když nejde o návod, který lidi naučí vztahy, ale aspoň ukáže cestu k pochopení. Bylo období, kdy mě štvalo, že se se mnou ve společnosti nese téma „ta s rozchody“. Teď už je to lepší a okolí ví, že dělám víc věcí, které mě baví a zajímají stejnou měrou. 

Jste herečka, máma, fungujete v kreativním duu, navrhujete šaty, děláte videa. Jak to stíháte? 
Letos na jaře se to sešlo, ale umím si i odpočinout. Byla jsem na Floridě, což byl splněný sen a životní zážitek. Vždycky to nějak jde. Režim je na mně a všechno si umím zorganizovat.

Chcete si přečíst celý rozhovor? Pak si nenechte ujít květnový Svět ženy, který je právě v prodeji!