Co je to finanční gramotnost?
Správa rodinného rozpočtu je většinou mužskou záležitostí, ale zapojit by se měly i ženy. Starat se o finance, naučit se je efektivně zhodnocovat a mít je pod kontrolou vám zvyšuje sebevědomí. Navíc se naučíte správně rozhodovat a nastavovat si reálné finanční cíle. Schopnost hospodařit s penězi vám přinese velkou míru nezávislosti a svobody.
Oblíbeným termínem, který se v poslední době používá stále častěji, je finanční gramotnost. Jde o to, že dokážete s penězi zacházet tak, abyste zabezpečily sebe a svoji rodinu. Zároveň máte přehled o tom, jak chytře naložit s penězi, které máte navíc, případně jak bezpečně vyřešit finanční krizi.
Naprostým základem je znalost vašeho osobního nebo rodinného rozpočtu. Jak na to?
- Sepište si veškeré nezbytné výdaje – jídlo, nájemné, hypotéka, splátky, cestovné atd.
- Sepište si veškeré zbytné výdaje – nejrůznější předplatná, útraty v restauracích, nákupy oblečení, útrata za „radosti“.
- Sepište si veškeré příjmy – výplata, přivýdělky, příjmy z investic a pronájmů, podpora od státu, výživné atd.
Díky tomuto přehledu zjistíte, kde ušetřit a kolik vám měsíčně zbývá tzv. volných peněz. S volnými penězi byste měly naložit tak, aby se co nejlépe zhodnocovaly. „Spořák“ je jednou z možností, ale chytře s penězi naložíte, pokud je správně investujete.
Znáte pravidlo 50 : 30 : 20? Jde o metodu, díky které se naučíte efektivně pracovat se svým příjmem:
- 50 % použijete na nezbytné výdaje,
- 30 % půjde na zábavu a volný čas,
- 20 % investujete (šetříte).
Těmto chybám se vyhněte
V hospodaření s penězi se objevují nejrůznější chyby, kvůli kterým se můžete dostat do nepříjemných potíží. Které jsou nejčastější?
- Půjčování na věci, které nepotřebujete.
- Placení trvalých příkazů za služby, které již nevyužíváte.
- Investování peněz bez znalosti, jak investovat.
- Život bez finanční rezervy.
Půjčka jako pomocník
I když si pravidelně odkládáte peníze a máte finanční polštář, můžete se dostat do situace, kdy potřebujete zaplatit větší obnos peněz v krátkém čase. Jde například o pořízení lednice, pračky nebo opravu auta. Pokud nechcete sahat do úspor, můžete využít rychlou půjčku.
Před uzavřením půjčky si dobře promyslete, zda si na danou věc skutečně potřebujete půjčit a zda vám nebude dělat problém pravidelně splácet. Půjčujte si v případě, že máte jistotu pravidelného příjmu a půjčka vám nenabourá osobní rozpočet.
Abyste si vybraly nejvýhodnější půjčku, udělejte si průzkum trhu. Při porovnávání nabídek se mimo jiné řiďte hodnotou RPSN, která vás informuje, kolik za online půjčku zaplatíte celkem. Půjčujte si u spolehlivých poskytovatelů. Poznáte je třeba podle licence ČNB, vysokého hodnocení v Indexu odpovědného úvěrování, nezávislých doporučení nebo dlouhé historie a známého jména na trhu.