Přejít k hlavnímu obsahu

Jak zabavit děti doma?

Zabavit děti, aby netrávily celé dny na počítači nebo na mobilu, není lehké. Po týdnech domácí karantény už si marně lámeme hlavu nad tím, jaké hry by mohly vaše dítě zabavit. Sepsali jsme pro vás několik tipů, které vám vykouzlí úsměv na tváři.

1. Použijte židle
Máme je doma všichni a můžeme vymyslet několik her, které nás zabaví a ještě u nich protáhnete svoje tělo. Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík využívá obyčejnou bytelnou židli, kterou má doma v obýváku. Vystačíte s ní na několik aktivit. Její děti na ni vylézají, vyskakují nebo ji podlézají. „Někdy dám také dvě židle k sobě, na ty navážu provaz a společně s dětmi ho bez doteku musíme podlézt. Provázek samozřejmě stále snižujeme a snižujeme. Nebo můžete ze židlí postavit slalom. Jestli nemáte moc tolerantní sousedy, zdolávejte ho po čtyřech, v dřepu nebo plazením.“

2. Pohybové básničky
Básničky s napodobováním se nikdy neomrzí. Řeč, pohyb a rytmusjsou v nich propojené, takžerozvíjejí děti po všech stránkách. Menším můžete s pohybyrukou a nohou pomoct, větší nechte, aby po vás opakovaly, a pak básničky říkaly samy.

3. Schovka
Známe ji všichni z dětství a užili jsme si u této hry spousta legrace. Jeden piká, ostatní musí najít to nejlepší místo, kam se schovat. Co tanhle do skřině, za prádelní koš nebo pod postel? Schválně, kdo z rodiny zvládne vymyslet ty nejlepší schovky. Pokud máte malý byt a nemáte prostor schovávat sebe, vezměte hrací karty nebo kostky a hledejte tyto předměty.

4. Bunkr
Kdo nemiloval bunkr jako malé dítě? Všichni! Vytvořte si mezi židlemi pomocí deky bunkr, nanoste do něj polštáře, udělejte si poprcon a užijte si chvíle ukrytí od všech a všeho. 

5. Tornádo
Jestli přemýšlíte, jak donutit děti uklízet, tady máme jedno řešení. Nastavte budík na 10 minut, pusťte hlasitou hudbu, vymyslete odměnu. Vědomí, že se bude uklízet jenom tak krátkou dobu, a ještě na ně čeká odměna, je přiměje neuvěřitelně zrychlit tempo. Úklid dostane doslova adrenalinový rozměr a vy nebudete věřit, jak rychle vaše ratolesti budou sbírat, skládat a rovnat.

6. Domácí tunely
„Dětský tunel doporučuji každému rodiči jako jednu z nejlepších investic. Není drahý, většinou je skládací, takže dobře skladný, a dá se s ním neuvěřitelně vyhrát,“ říká Jana Havrdová z Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz. S pomocí stopek můžete měřit, kdo tunel zvládne prolézt nejrychleji. Nebo kdo se jím nejrychleji proplazí třeba po zádech. Pokud tunel nemáte, vybudujte si vlastní. Dobře podle Jany Havrdové poslouží třeba židle, přes které přehodíte deky nebo spacák a máte hotovo. Mimochodem, zalézání a vylézání ze spacáku na čas také není špatná zábava.

7. Molitanové míčky
Má doma spousta lidí, protože se perfektně hodí k míčkování, rehabilitaci i na různé hry. „Jejich obrovská výhoda je, že doma nic neponičí a hra s nimi není hlučná a přitom je bezpečná,“ říká Kristýna Přibylová, zakladatelka dětských tělocvičen Monkey’s Gym. Můžete je s dětmi házet o volnou zeď a chytat nebo vytáhněte z útrob skříně lehkou raketu a soutěžte, kdo vydrží pinkat jen tak do vzduchu a udržet míček na raketě co nejdéle.

8. Štafle do obýváku
Štafle má doma kdekdo, stačí je šoupnout třeba do obývacího pokoje, kde je trochu místa. Už dvouleté dítě si s nimi užije neuvěřitelné radosti. Podle věku dětí vymýšlejte různé soutěže: kdo vyleze první dva schůdky, kdo se dostane až na špičku, kdo se nebude bát až úplně nahoru a třeba se dotkne stropu? Nebo bude vítěz, kdo úspěšně přeleze na druhou stranu? „Pokud se vám štafle zdají moc vysoké, zkuste malý dvojstupínek. Malé děti ho mohou přelézat po čtyřech,“ radí Štěpánka Štrougalová z Juklíku. 

9. Písmenková pětiminutovka
Kolik věcí ve vaší domácnosti začíná na písmenko L a jsou tak lehké, že se dají shromáždit na postel v ložnici? Lžíce, láhev na vodu, lis na česnek … no schválně! „Nastavte budíka na pět minut a nechte děti, ať přemýšlejí a běhají s nápady do vaší ložnice. Po pěti minutách se sčítá, odměňuje a také se věci vracejí na své místo,“ seznamuje s pravidly Kristýna Přibylová z Monkey’s Gym.

10. Hadí muž
Tohle vůbec není tak snadné, jak to zní! Dítěti přivažte k pasu provázek. Na jeho konec, který by měl sahat zhruba 5–10 centimetrů nad kolena, připevněte propisku, obyčejnou tužku, fixu nebo, co máte zrovna po ruce. Pak nechte hadího muže nebo ženu, aby se tužkou strefili do hrdla láhve, kterou má postavenou mezi nohama. Abyste to udělali napínavější, můžete dětem měřit čas na stopkách.