Přejít k hlavnímu obsahu

Jesle pro dítě: brát, či nebrat?

Máloco dokáže mezi rodiči rozpoutat tak bouřlivou diskuzi jako věta: “Dám dítě do jeslí.” Kdysi zatracovaná instituce nabývá u rodičů opět na oblibě. Otázkou ovšem je, zda je stejně oblíbená také u těch, kterých se nejvíce týká - ročních až dvouletých dětí.

Nové, přesto stejné

Jesle dostaly nelichotivý punc úschovny pro děti v dobách socialismu, kdy šestitýdenní mateřská dovolená ani neumožňovala zůstat s dítětem doma. Tehdy na jednu zdravotní sestru připadalo na dvacet prcků, takže o tom, že by se jim nějak extra věnovala nebo je rozvíjela, nemohla být řeč. Současná až čtyřletá dovolená ale nikoho nenutí, aby pro své dítě jesle využíval. Pomineme-li samozřejmě matky v tíživé ekonomické situaci. Přesto zájem o služby těchto předpředškolních zařízení roste. Příznivci jeslí se ohánějí zahraničními výzkumy, podle kterých jsou děti docházející od raného věku mezi vrstevníky samostatnější, rychlejší ve vývoji a socializovanější.

Odborníci nesouhlasí

Z jejich postoje ale nejsou nadšení mnozí pediatři a dětští psychologové. Lékaři upozorňují na to, že u tak malých dětí je imunita zranitelná. Dítko polapí každý bacil, který letí kolem, a častěji než do jeslí zamíříte do ordinace. Psychologové poukazují na fakt, že dítě do druhého až třetího roku (v závislosti na povaze a vyspělosti) ani vrstevníky nepotřebuje. Pokud jste měli možnost pozorovat roční či dvouleté prcky na pískovišti, museli jste jim dát za pravdu. Nehrají si s ostatními, ale vedle nich. Při jakémkoli problému se běží schovat tam, kde se cítí bezpečně - k mámě.

Když není jiná možnost

Pochopitelně se najdou případy, kdy se jesle jeví jako jediná možnost: když mámin plat je jediným zdrojem příjmů a nepokryje náklady rodiny, babička není k mání a paní na hlídání si nelze dovolit. Zařízení ale dobře vybírejte, protože jeho úroveň ovlivní budoucnost vašeho potomka. Netlačí-li vás čas, neumisťujte ho hned do prvních jeslí, v nichž se uvolní místo. Zkuste se poptat na zkušenosti jiných maminek a jděte se do vybraného zařízení podívat.

Pozvolný nástup

Nástup do jeslí by neměl být ve znamení léčby šokem. Není možné dítě ze dne na den na několik hodin přesadit z domácího prostředí do kolektivu. Čeká vás pár dní až týdnů náročného adaptačního období. Jestliže ani po měsíci nepatří jesle k jeho oblíbenému programu, zkuste zauvažovat, zda by se nenašla jiná alternativa. Kolem druhého roku, kdy o sobě dítě začne hovořit v první osobě, by mělo v pohodě vydržet dopoledne bez mámy. Ani odrostlejší caparti by ale neměli v jeslích trávit víc než čtyři až šest hodin denně.