Přejít k hlavnímu obsahu

Jdete v životě správným směrem? Napoví vám pocitové číslo, které není třeba nijak vypočítávat

Život ubíhá jako o závod. Roky plynou, děti rostou a my se sotva stíháme nadechnout. Až jednoho dne dojdeme do bodu, kdy nás napadne, zda jsme v životě šťastné a spokojené. A jestli má naše cesta správný směr.

Většinou se takové důležité otázky objeví tehdy, když se ocitneme na nějaké životní křižovatce. Nebo se přihodí okolnosti, které nedokážeme řešit. Do té doby prostě jedeme za plný plyn a kolikrát přehlížíme varovné signály, že žijeme v nastavení, jež nám nevyhovuje. 

Podle koučky Lucie Königové bývá příčinou nespokojenosti v životě, ale i problémů ve vztazích s partnerem rodinou či v práci prostý fakt, že si nedovolujeme být tím, kým opravdu jsme. Že nežijeme podle sebe, ale podle toho, co od nás očekává okolí. Na cestu zpět k sobě samému, a tím i spokojenějšímu životu, nás mohou navést upřímné odpovědi na otázky: „Jak mi je? Co mi chybí? Co bych si přála? Co bych potřebovala? Co bych pro zlepšení mohl(a) udělat?“

5 moudrých rad babiček o lásce: Co by poradily samy sobě před 40 lety?

Není žádným tajemstvím , že ty nejmoudřejší rady píše sám život a léta zkušeností. Zeptali jsme se proto pěti žen ve věku 70 až 75 let, co by dnes udělaly jinak, než když jim bylo 30 a také, jaký je jejich recept na životní štěstí. Jejich výpovědi jsme pak porovnaly s rozsáhlým výzkumem amerického psychologa na stejné téma.
svetzeny.cz

Dejte na pocity

Tím navigátorem, který nám spolehlivě signalizuje, zda jdeme v životě správným směrem a jsme šťastní, je náš vnitřní pocit. Z našeho podvědomí, které se řídí srdcem, nikoli hlavou, totiž vychází skutečná pravda. Jak ji odhalit? Dobrým nástrojem je tzv. pocitové číslo. O co jde? Představte si stupnici od 0 do 10, kdy desítka znamená plnou spokojenost a štěstí. Nula je pravým opakem. Ideální hodnoty by se měly ve všech oblastech našeho života pohybovat kolem 8-10. To je předpokladem spokojenosti.

Jak s číslem pracovat?

„Pro začátek se jednoduše zeptejte sami sebe, jak se momentálně cítíte, jak se vnímáte. Dejte na první odpověď, která vám přijde na mysl. Může na vás vyskočit třeba pocit s číslem 6. Znamená to, že vám do úrovně 10 něco chybí. Máte divnou náladu, ale vůbec nevíte proč? Přitom právě rozdíl mezi vaším pocitem 6 a ideální desítkou je zdrojová informace, kterou potřebujete zjistit,“ radí Lucie Königová, zakladatelka Life Academy. 

Info ikona
Lucie Königová

Ptejte se tedy dál. „Co bych potřebovala k tomu, abych měla pocit 10? Možná zjistíte, že se ,jen´ cítíte vyčerpaní a nedocenění a potřebujete pro sebe více času. Možná ale odhalíte zásadnější problém. I s tím už ale pak můžeme něco dělat,“ vysvětluje koučka. 

Pocitové číslo jednoduše a pravdivě zhodnotí váš současný stav. Může být i důležitým nástrojem pro audit životních oblastí, ať už jde o váš vztah k sobě samé(mu), přes zdraví a vnímání těla, partnerství, rodičovství a další vztahy až po práci a finanční situaci. Pomůže vám přijít na to, jak se v dané oblasti cítíte, co prožíváte a jaký by měl být ideál.

Máte vysokou sociální inteligenci? Toto 9 znaků

Sociální inteligence je cennou dovedností, která vám umožňuje navazovat hluboké mezilidské vztahy, komunikovat s ostatními a rozumět emocím druhých. Lidé s vysokou sociální inteligencí vynikají hned v několika oblastech, jako je třeba empatie. Přečtěte si, jaké jsou hlavní znaky vysoké sociální inteligence, a zjistěte, jak jste na tom vy.
svetzeny.cz

A co dál?

Samozřejmě nestačí zůstat jen u toho, že máte pocitové číslo. Důležité je ujasnit si vize a cíle a pojmenovat si, jak by měly vypadat vaše pocitové desítky. Pak se jim můžete vydat naproti. Pomoci vám v tom může být například spolupráce s koučem, který vám pomůže zjistit, co vám brání žít spokojeně, navede vás ke změnám a mnohdy pomůže také odstranit strach. Právě ten bývá často brzdou, která nám brání udělat v životě důležité kroky.

Podrobnější informace a pomoc nabízí také Life Academy. Jedná se o ucelenou platformu pro všechny, kdo chtějí pracovat na svém rozvoji a lépe porozumět sobě samému.

Zdroj článku