Přejít k hlavnímu obsahu

Dobrá nálada za 3, 2, 1

Necítíte se ve své kůži? Chcete potlačit stres a podpořit dobrou náladu? Máme pro vás 12 tipů, které vaše problémy sice nevyřešení, ale mohou vám pomoct cítit se lépe.

Špatný den v práci, hádka s partnerem nebo období, kdy se necítíme ve své kůži. V našem životě nedokážeme některé věci a události ovlivnit, díky jídlu, ale můžeme svému tělu a mysli pomoci cítit se lépe. Vyzkoušejte jeden z těchto dvanácti tipů a budeme překvapeni, co to s vaší psychikou udělá.

1. Ananas pro sebevědomí
V čerstvém ovoci je hodně draslíku, který zabraňuje „černým myšlenkám“. Ananas například obsahuje enzym bromelin, který podporuje trávení a hubnutí, ale hlavně zlepšuje vaše sebevědomí.

2. Chilli osvěží
Chilli papričky nás dokážou rychle osvěžit. Jakmile ucítíme v ústech jejich ostrou chuť, dojde v mozku k reakci, kdy se uvolňují endorfiny, které jsou tvořeny chemickými sloučeninami vyvolávajícími krásné a příjemné pocity.

3. Kakao proti depresím
Báječně vonící kakao, jehož jedna složka zvaná theobromin má podobné účinky jako kofein, ale slabší, zabraňuje depresi. Šálek kakaa je výborný pro povzbuzení naší dobré nálady.

4. Na toxické látky rajčata
Hormon štěstí, serotonin, obsahují rajčata (i rajčatová šťáva). Jejich konzumací zbavujeme tělo nejrůznějších toxických látek.

5. Sacharidy pro dobrou náladu
Brambory obsahují spoustu náladu zlepšujících sacharidů a také draslík, který zbavuje organismus přebytku vody, takže se budeme cítit lehčí. Pokusme se proto naservírovat brambory v několika porcích v jednom dni.

6. Kyselé nejen na dobrou náladu
Kyselá chuť nepovzbuzuje jenom dobrou náladu, ale pomáhá i štíhlé linii – třeba když vypijeme polévkovou lžíci jablečného octa smíchaného s vodou. Daleko lépe se pak bude zužitkovávat potrava a tvořit kolagen, který je přirozenou součástí kůže a odpovídá za pružnost a pevnost vazivové tkáně.

7. Kešu oříšky
Oříšky kešu můžeme chroustat stále! V jádrech s jemnou chutí se nachází tryptofan (tělo si jej nedokáže samo vyrobit), ze kterého potom mozek tvoří hormon štěstí serotonin, a ten rozjasní vaši náladu.

8. Sporýšový čaj
Organismus nesmí trpět nedostatkem světla. Využívejte každé chvilky slunečního svitu. UV světlo způsobuje ve značné míře vylučování hormonu štěstí. K tomu také pomáhá sporýšový čaj: 1-2 lžičky sušeného sporýše zalijeme šálkem vařící vody a necháme 10 minut odstát. Každý den si dejme 1 až 2 šálky a špatná nálada bude ta tam.

9. Hořčík, kiwi a hroznový džus proti stresu
Čím častěji jsme vystavováni stresovým situacím, tím více potřebujeme hořčík. Tento minerál má velmi pozitivní vliv na naši psychiku. Pokud budete konzumovat hodně zelených fazolových lusků, nebude vám hořčík chybět. Po rozčilení ztrácíme rychle vitamin C a začneme být podráždění. Sáhněme po ovoci kiwi. Když sníte jedno kiwi denně, nebude pro vás stres znamenat větší zátěž.

Když začneme být nervózní, sáhněte po sklenici hroznového džusu. Je plný protistresových látek: inosit patří do skupiny vitaminů B, uvolňuje. Hořčík harmonizuje organismus a ovocný cukr je zdrojem energie.

10. Zlepšete si náladu
Pokud býváte často nervózní nebo vás trápí stavy deprese, existuje proti těmto stavům celá řada přirozených zbraní.

Oleje do koupele: prospívají nejen našim nervům, ale také pokožce. S obsahem levandule a rozmarýnu uklidňují, s mátou a růží povzbuzují.

Čokoláda: vyvolává dobré pocity na těle i na duchu. Třeba ji však užívat s mírou, může vyvolat návyk.

Těstoviny: jsou ideálním jídlem při depresi a poruchách spánku. Jsou bohaté na sacharidy a mají blahodárný účinek na nervy.

Hudba: pokud je vám smutno, zaposlouchejte se do oblíbené melodie. Pusťte si něco veselého a klidně si i zatančete. Hudba dokáže viditelně ovlivnit naši náladu.

Masáž: při špatné náladě nám klesá krevní tlak. Proti tomu je nejlepší použít suchou masáž kartáčem. Začínáme u nohou a postupně stoupáme po těle až k ramenům.

11. Jak na nervové vyčerpání
Cítíte-li se na pokraji nervového vyčerpání, můžeme vyzkoušet vanilkové kapky. Utlučeme 5 g vanilkového lusku, zalijeme 50 ml lihu a necháme asi 2 týdny vyluhovat. Užíváme 2x denně dvě až třicet kapek rozpuštěných ve vodě přibližně po dobu jednoho měsíce.

12. Proti nervozitě a nevrlosti
Podrážděnost, nervozitu a nevrlost dokáže zmírnit brokolice. Tato zelenina obsahuje vitamin PP – niacin, který přirozenou cestou posiluje nervovou soustavu.