Přejít k hlavnímu obsahu

Levně, nebo zdravě?

Zdravější jsou obvykle kvalitnější potraviny, jež jsou však zároveň dražší. Jak si poradit, chcete-li jíst tak, abyste si uchovali dobrý zdravotní stav, a přitom nemáte peněz nazbyt?

Nižší cena potravinářských výrobků je bohužel téměř vždy útokem na lidské zdraví. „Z výzkumů v průmyslově rozvinutých zemích víme, že ti, kdo konzumují kvalitní potraviny, jsou v průměru štíhlejší i výrazně zdravější, takže utratí podstatně méně za léky a lékařskou péči než ti, kdo upřednostňují levnější potraviny,“ upozorňuje RNDr. Pavel Suchánek, nutriční specialista projektu Žij zdravě (zijzdrave.cz).

Hlavním problémem méně kvalitních potravin je, že místo vitaminů, minerálních látek, vlákniny nebo bílkovin konzumujeme velké množství nekvalitního tuku, mouky, cukrů, soli. Nejenže po těchto „prázdných kaloriích“ tloustneme, ale nadbytek soli a nasycených mastných kyselin výrazně zvyšuje riziko mozkové mrtvice, infarktu, diabetu a dalších závažných civilizačních nemocí. Neplatí ani pravidlo, že rostlinný olej je zdravější než živočišný tuk. Nejlevnější oleje (kokosový, palmojádrový, sójový) obsahují velké množství nasycených mastných kyselin, takže zvyšují hladinu cholesterolu – na rozdíl od kvalitních (olivový, řepkový), v nichž převažují zdravé nenasycené mastné kyseliny.

Jak si poradit:

* Kupujte potravin raději méně a kvalitních. Nenechte se zmást jen označením „bio“, „light“ apod. – řiďte se tím, z čeho se potravina skutečně skládá. V seznamu ingrediencí jsou vždy na prvních místech ty složky, jichž je nejvíc. Sledujte druh tuku, množství soli. U masných a rybích produktů se dívejte, kolik obsahují masa a jakého (existují i „rybí“ pomazánky, v nichž není ani stopa rybího masa). Skladba je důležitá také u mléčných výrobků a cereálií.

* Kupujte ovoce a zeleninu vypěstované u nás, nikoli převážené přes půl světa. A vybírejte si čerstvé, sezonní druhy, které přirozeně dozrály v zahradách a sadech. Totéž platí o ovocných a zeleninových výrobcích. V tomto směru hodně pomohou farmářské trhy a prodejny (třeba Sklizeno). Například mrkev, brambory, cibule, zelí či ředkvičky jsou v sezoně laciné, a přitom vám dodají vitaminy, minerální látky i vlákninu v dostatečné míře.

* Neutrácejte bezmyšlenkovitě za balené vody nebo slazené limonády. Jde o vysloveně prázdnou energii, za niž vyhazujeme úplně zbytečně. Voda z vodovodu je kvalitní (často kvalitnější než některé balené vody!) a dochutit si ji můžete pár kapkami citronu nebo přírodní ovocnou šťávou.

Foto: Depositphotos (1)