Přejít k hlavnímu obsahu

Máte doma skladiště? Hromadění věcí může přerůst v nemoc!

Nemůžete dovřít skříň, a přesto nejste schopná vyřadit ani kousky, které jste na sobě neměla několik let? Sběratelství je ušlechtilý koníček, ale přehnané hromadění věcí může přerůst v nemoc. Naučte se s ní bojovat a skoncujte se schraňováním zbytečností!

Skladujete staré nádobí, protože máte pocit, že každý hrnek má svůj příběh? Nebo váš muž vrší nepotřebné nářadí a další krámy ve sklepě či v garáži, aby je pak převezl na chalupu? Hranice mezi obyčejným „bordelářstvím“ a opravdovou diagnózou je tenká. 

Život s hromadičem

U babičky, která pamatuje válku a zažila bídu a hlad, se dá tendence schovávat věci na horší časy ještě pochopit, ale jak si ji vysvětlit u člověka, který nikdy nezažil žádnou hmotnou nouzi? Podle psychologů může syndrom hromadění vzniknout u slabších povah jako zvláštní reakce na stres, na samotu, na pocit společenské izolace. Věci jsou náhradou za neuspokojivé lidské vztahy a nedostatečný pocit bezpečí a lásky. Hromadiči si sami od sebe nepřipouštějí, že žít v bytě, který připomíná skladiště, by mohl být nějaký problém, hůř jsou na tom ti, co s nimi sdílejí domácnost. 

Doma jako ve skladišti

Kde je však ona pověstná hranice mezi bordelářstvím a patologickou závislostí na hromadění věcí? Podle psycholožky Zdeňky Sládečkové vzniká obyčejné bordelářství na základě postupného odkládání používaných věcí a jejich neuklízení. Hromadič zanáší dům, ale i pozemek nepotřebnými věcmi, oděvy, kovovým šrotem pod heslem, že by se to někdy „mohlo hodit“. Nikdy se však o nahromaděné věci nestará, jen se jimi obklopuje v přesvědčení, že na to má právo, že do toho nikomu nic není a že tím nikomu neškodí.

Jak z toho ven?

Pokud máte podobný případ ve svém okolí, možná vás napadne jednoduché řešení. Zkrátka v jeho nepřítomnosti všechno zklikvidovat. Ale buďte obezřetní, dotyčný to rozhodně nebude považovat za podání ruky. Taková snaha pomoci se může obrátit proti vám. Hromadič se chová ke svým věcem bez zájmu jen do té doby, než mu je chce někdo vzít. Ve chvíli, kdy mu na něco sáhnete, je schopen se bránit a jít do konfliktu. V extrémním případě pomůže jedině přesvědčit dotyčného, aby vyhledal odborníka a začal se léčit nejčastěji léky proti úzkosti a depresím. 

Nebuďte sysel

Důležité je problém podchytit včas. A že si sama připadáte jako bordelářka? Snažte se být systematická v ukládání věcí. Třiďte věci a sezonní uklízejte stranou. Bez milosti se rozlučte s tím, co nepotřebujete. Pokud máte příliš malý byt, vyzkoušejte možnost uložit věci v externích skladovacích prostorách. Ve světě jsou velice populární, ale u nás se teprve začínají objevovat. Nabízejí bezpečné uložení veškerých věcí v kójích různých velikostí za přijatelné ceny. Můžete si ji vypočítat na www.cityselfstorage.cz