Přejít k hlavnímu obsahu

V kondici a stylově aneb výhody sportovního oblečení

Info ikona
PR

Jóga, běh, tenis a mnoho dalších sportů provádí některé z nás více či méně po celý život. Ať už se ale věnujete jakékoliv fyzické aktivitě, neměla byste zapomínat na kvalitní sportovní prádlo. Pojďme se společně podívat na to, jaké kousky jsou při sportu nezbytností i jak se o prádlo po fyzické aktivitě postarat.

Sportovní podprsenky – nutnost při každém sportu

I když si někdo myslí, že při méně fyzicky náročných sportech není sportovní podprsenka nutná, opak je pravdou, měla byste ji nosit při jakékoliv fyzické aktivitě. Záleží ale samozřejmě na tom, na jaký sport se chystáte. Sportovní podprsenky se dělí podle stupně opory na modely s lehkým stupněm opory, se středním stupněm opory a na ty se silným stupněm opory.

Podprsenky s lehkým stupněm opory se hodí na nenáročné aktivity, jako je jóga, golf nebo třeba rychlá chůze. Ženy s menším poprsím mohou dokonce podprsenky s lehkým stupněm opory nosit běžně přes den nebo na noc.

Sportovní podprsenky se středním stupněm opory jsou lehce kompresní a hodí se je obléknout, když se chystáte na kolo, lyže, inline i lední brusle. Pokud se pyšníte větším poprsím, tak si podprsenky se středním stupněm opory oblékněte, i když se chystáte na nenáročné sporty.

Info ikona
pr

Při náročných aktivitách, jako je zumba, běh, bojové či míčové sporty, si poprsí vyžaduje pořádnou oporu. Tu mu poskytnou podprsenky se silným stupněm opory, které omezí nechtěný pohyb prsou až o 70 % a zabrání namáhání prsních žláz a vazů, jehož důsledkem jsou povislá prsa.

Věděla jste, že existují i sportovní kalhotky? Ty jsou svým střihem i materiálem maximálně komfortní, nezdobené a bezešvé. Nejlepší kousky jsou ty z bavlny, bambusového vlákna nebo ze speciálních funkčních materiálů.

Oblečení na sport – investice, která se vyplatí

Když už máte vhodnou sportovní podprsenku, je důležité nepodcenit ani výběr sportovního oblečení. To by mělo být především bez problémů přizpůsobivé, a to v jakékoliv pozici, do které se při sportu dostanete. Jedny z takových kousků jsou sportovní legíny. Na lehké protahování vám budou stačit bavlněné modely s vysokým pasem, který nikde netlačí, při náročných aktivitách zase oceníte modely z funkčních materiálů.

Stejně jako vhodně zvolené legíny vám sportování usnadní i správný top. Při jeho výběru platí to samé jako u sportovních legín – pokud se chystáte na lehké protahování, můžete si bez obav obléknout bavlněné tričko nebo tílko. Na náročnější sportovní aktivity je lepší volbou model z funkčního materiálu. Takový sportovní top je lehký, prodyšný a dokonale v sobě uzamkne vlhkost. Tím vás udrží v suchu, i když si dáte pořádně do těla.

Info ikona
pr

Sport ve vodě? Žádný problém, ale také má svá pravidla

Pokud se chystáte na plavecký trénink nebo si jdete zahrát vodní či plážové sporty, neoblékejte si své klasické (jednodílné i dvojdílné) plavky, ale pořiďte si plavky sportovní. Ty se od klasických liší tím, že disponují propracovanějším střihem, díky kterému drží perfektně na těle a neomezují při žádném pohybu. Navíc splňují požadavky na minimální odpor při pohybu ve vodě a jsou šity ze speciálních materiálů, které jsou odolné proti chlorované i slané vodě. Nejčastěji se setkáte s jednodílnými sportovními plavkami, které mohou sahat až ke krku a mít nohavičky v boxerkovém střihu či je naopak mají více vykrojené. Výjimkou ale nejsou ani dvojdílné sportovní modely.

Jakou péči vyžaduje sportovní prádlo?

Stejně jako každé jiné prádlo si i to sportovní zaslouží náležitou péči. Obzvlášť pak, když ho díky zvýšené fyzické aktivitě namáháte a perete častěji.

V první řadě se vždy řiďte pokyny na štítcích od výrobce. Z nich vyčtete všechny důležité informace. Pokud má vaše prádlo zipy (suché i klasické), nezapomeňte je všechny zapnout a prádlo obrátit naruby, čímž zabráníte žmolkování. Při samotném praní nikdy nepřesahujte teplotu 40 °C, obzvlášť funkční prádlo je velice citlivé na vysoké teploty. Při praní si dejte pozor, abyste použila vždy jemný prací prostředek a žádnou aviváž. Ta by narušila elasticitu vláken a zabránila by odvádění potu. Po vyprání sportovního oblečení nesušte v sušičce nebo na přímém sluníčku. Sušička by zničila elasticitu ve vláknech a slunce by zapříčinilo vyblednutí barev.