Přejít k hlavnímu obsahu

Dva měsíce do svatby? Nejvyšší čas pořídit oblek

Zatímco nevěsty musí řešit svatební róbu s téměř půlročním předstihem a výběr šatů si na rozdíl od mužů užívají, budoucí ženich to má jednodušší. Dva měsíce před svatbou mu na pořízení obleku bohatě stačí. Dokonce si stihne nechat ušít oblek na míru, který mu dokonale padne a dodá mu sebedůvěru v tento důležitý den. Přinášíme pár rad, jak vybrat ten pravý.

Zapomeňte na oblek z tanečních 
Nejeden muž, který si prošel svatebním martýriem, potvrdí, že chování partnerky během svatebních příprav doznává určitých změn. Snaha o dokonalost dne „D“ z ní dělá nervózní, vystresovanou osobu s romantickými očekáváními na charismatického a reprezentativního ženicha. Přiznejme si ale, že postava průměrného českého muže není vypracovaná, ani souměrná. Když k tomu připočteme, že ne všichni umějí oblek nosit a cítí se v něm jako ryba ve vodě, je o důvod víc zapřemýšlet o obleku na míru. „Nevěsty utratí v průměru za pronájem svatebních šatů okolo třinácti tisíc korun, za stejné peníze lze již ženichovi ušít oblek na míru, a to z kvalitních materiálů. Oproti konfekci, na kterou nemá každý muž postavu, oblek skvěle padne, ženich se v něm bude cítit pohodlně a sebevědomě a při vhodném výběru provedení jej unosí při dalších příležitostech. O jeho životnosti nemluvě,“ říká Petra Koutná z rodinné prostějovské firmy Koutný, která se výrobou obleků zabývá již přes dvacet let.  

Smokingové faux pas
Pro ženicha, ať se jedná o malou, či velkolepě pojatou svatbu, je přípustný jakýkoliv oblek vyjma smokingu. „Smoking je sice vyšší formou obleku pro slavnostní společenské události, nicméně etiketa jasně stanovuje jeho nošení pouze po 18. hodině večerní, jinak se vystavujete společenskému pohoršení,“ upozorňuje Petra Koutná z firmy Koutný. Čím větší a okázalejší svatba, tím slavnostněji se můžete obléknout. Na výběr je třeba frak, nebo žaket, který doplňuje cylindr. Pozor, zvolí-li ženich frak, musí si ho obléknout i jeho otec. Ženich by měl mezi ostatními muži v oblecích vyniknout, proto se volí oblek v lesklejším provedení např. z vlny s příměsí hedvábí. „Oblek můžete volit dvojdílný se sakem se zapínáním na dva knoflíky, nebo trojdílný skládající se z kalhot, saka a vesty. Ne každému muži vesta sedí, proto je nutné si ji vyzkoušet. Zadní strana vest je zpravidla ušita z lesklé podšívkové látky. V případě, že vesta bude součástí obleku, neměl by ženich chodit bez saka,“ říká Petra Koutná. 

Výběr materiálu a ladění s nevěstou
Svatební oblek je něco jako vysoká gastronomie. Kvalita surovin ovlivňuje výsledek. Základním materiálem pro kvalitní oblek je vlna. „Vlněný oblek nabízí nejvyšší komfort a zvyšuje životnost obleku. Také absorbuje vlhkost, což ženich ocení zejména při svatbě během letních měsíců,“ doplňuje Petra Koutná. Barva obleku může být v zimních měsících tmavě modrá nebo tmavě šedá, případně světlejší odstíny. V letních měsících vynikne oblek ve světlejších barvách – např. šedá nebo béžová. Oblek nemusí korespondovat s barvou šatů nevěsty. Týká se to pouze doplňků, přičemž svatební kytice se za doplněk nepovažuje. Nevěsty ve snaze sladit svatbu do konkrétní barvy ladí doplňky oblečení s barvou balónků, či ubrousků. To je zcela nevhodné, nastávající má ladit s nevěstou, nikoliv se svatební tabulí. 

(Ne)podstatné doplňky
Připojujeme pár tipů na závěr, které podtrhnou výsledný outfit charismatického ženicha. „Košili volte z kvalitní bavlny a pořiďte si pod ní neviditelné tričko, nebo nátělník. Není na škodu mít po ruce hlavně v letních měsících jednu náhradní košili navíc, příp. deodorant. Manžeta košile by měla přesahovat rukáv saka o 1-1,5 cm, přičemž rukáv saka by měl končit v místě, kde se ohýbá zápěstí,“ radí Petra Koutná. U jednořadých obleků se nikdy nezapíná poslední knoflík. Pokud si ženich obléká košili s manžetami, tak by manžetové knoflíčky měly odpovídat provedení šperků nevěsty. Nohavice kalhot by se měly sotva dotýkat obuvi. Nutností je úzký opasek z kvalitní teletiny o šířce 2-3,5 cm. Jeho barva by měla odpovídat barvě bot. Oživit outfit barevnými ponožkami není na škodu. Obuv k obleku by vždy měla být šněrovací a vyleštěná. „Chcete-li mít památku na svatební den, můžeme u obleků na míru nechat vyšít vlastnoruční podpis ženicha s datem svatby,“ uzavírá Petra Koutná ze společnosti Koutný.  

V letních měsících se nyní často objevují tzv. „BOHO svatby“, kdy obřad probíhá v přírodě a ženich má oblečené pouze kalhoty s košilí ozdobené šlemi a motýlkem.