Přejít k hlavnímu obsahu

Vybíráte funkční prádlo? Dbejte na kvalitu

Bílé bavlněné tričko a k tomu obyčejné šortky? Ideální na cvičení i třeba výlety po horách je funkční prádlo, v kterém navíc budete skvěle vypadat. Poradíme vám, na co se při výběru soustředit.

Že si při slovech funkční prádlo představíte jen trička s dlouhým rukávem a spodky, které nosíte pod lyžařské svršky? Tak tuhle představu rychle vyžeňte z hlavy. Pod pojmem termoprádlo se ukrývá široká nabídka rozmanitých kousků. Od spodního prádla, triček, mikin, svetrů a bund až po kraťasy, sukně, šaty, legíny, ale i šály, čepice či rukavice. To podstatné, jak je zkombinujete, je ale na vás.

Vrstvy, vrstvy a zase vrstvy!

Aby funkční prádlo doslova plnilo svou funkci, musíte jej vrstvit. A to s ohledem na fyzickou aktivitu, na kterou se zrovna chystáte a také na teplotní podmínky. První vrstvou je spodní prádlo. To odvádí z těla pot a vlhkost a zajišťuje tak stabilní tělesnou teplotu. Druhá vrstva má funkci termoizolační, např. mikina nebo svetr. Tato vrstva chrání tělo před vnějším chladem a zároveň odvádí vlhkost směrem vzhůru do třetí svrchní vrstvy. Mezi produkty třetí vrstvy najdete bundu či kalhoty, které odvádějí vlhkost z předchozích dvou vrstev ven a zároveň jsou odolné vůči chladu, větru, dešti a mechanickému poškození.

Proč je vrstvení důležité? Větší množství slabších vrstev umožňuje vhodně se oblékat v závislosti na aktivitě, včas reagovat na změnu počasí a zlepšuje tak komfort při cvičení.

V termoprádle můžete jít do tělocvičny i kanceláře

Běh, jóga, procházka se psem či náročnější horský výšlap. Dá se říct, že termoprádlo se hodí pro všechny venkovní i vnitřní sportovní činnosti. Rozmyslete si tedy, jaké sporty máte nejraději, a podle toho si vyberte to nejvhodnější prádlo pro vás. Moderní střihy a vzory, které dnes můžete na trhu najít, přímo svádí k tomu zařadit funkční prádlo i do každodenního šatníku a vyrazit v něm do práce.

Syntetika nebo vlna?

Tajemství funkčního prádla je v materiálech. Funkční prádlo je dnes vyráběno ve dvou variantách, a to ze syntetických nebo přírodních vláken. Každá varianta má svá specifika. Přesné složení syntetických vláken je většinou obchodním tajemstvím, aby byly produkty na trhu rozpoznatelné, firmy pro ně tvoří speciální obchodní nebo výrobní názvy.

Určitě tak znáte jména vláken jako Coolmax, Thermocool, Thermolite, Supplex nebo Gore. „Syntetická vlákna se nejčastěji vyrábějí např. z polypropylenu (PP nebo POP), polyesteru (PES) nebo polyamidu (PAD), jejichž výchozí surovinou je ropa a odpady vzniklé při jejím zpracování. Pružnost syntetického vlákna je při výrobě zajištěna kombinací s elastanem nebo ionty stříbra, které zároveň působí antibakteriálně,” říká Žaneta Fidrantová ze specializovaného e-shopu forgirlsbygirls.cz. Druhou možností je termoprádlo vlněné, vyráběné z jednoho nebo více druhů vlny.

Například značka Devold propojuje obě technologie. Jejich dvouvrstvý úplet je kombinací spodní vrstvy ze syntetických vláken odvádějících vlhkost a vrchní vrstva je z vlny, která udržuje sportovce v teple. Vlněné termoprádlo je vhodné především do chladnějších podmínek, od +10 až do -20°C. Oproti syntetickému prádlu je tedy jeho využití omezenější, navíc klade i vyšší nároky na praní. Funkční prádlo z vlny nabízejí například značky Devold, Bergans, Bula, nebo Kari Traa.

Na velikosti záleží

Věta „koupím si to tričko větší, aby mi bylo trošku volnější“ u funkčního prádla rozhodně neplatí. Sportovní oblečení i funkční prádlo má být určitě pohodlné, přílišná volnost ale omezuje jeho funkčnost. Jeho těsná přiléhavost zaručuje, že se pot z pokožky odvádí ven a vy se tak při cvičení cítíte stále příjemně. Nepohodlí se bát nemusíte – výrobci k vláknům přidávají elastan a oblečení je také často bezešvé a neškrtí. Držte se proto své aktuální velikosti a před nákupem si prádlo vyzkoušejte.

Péče prodlužuje životnost 

Pokud si chcete své funkční prádlo užívat dlouho, musíte věnovat péči i jeho údržbě. Dodržujte základní rady a čtěte štítky, radí Žaneta Fidrantová: „Prát by se mělo vždy naruby, a to nejvýše na 40°C. Vyšší teplota praní už by mohla poškodit strukturu vlákna. Stejně tak funkční oblečení nežehlete, nesušte v sušičce ani neperte v aviváži. Spodní prádlo vždy perte v prací taštičce. Rozhodující pro správnou údržbu jsou ale vždy informace uvedené na štítku konkrétního oblečení.“

Najděte si, v čem budete cítit krásná

Pokud se chcete motivovat k ještě větším sportovním výkonům, vyberte si takové prádlo, které se vám bude líbit a bude vás bavit jej nosit. Doporučujeme projít si dámské kolekce třeba těchto, na českém trhu již zavedených značek, jako jsou Loap, Klimatex, Craft, Moira, Bergans, Devold nebo Dale of Norway.

Zaměřit se ale můžete i na v Česku zatím příliš neokoukanou a pro milovnice skandinávského designu jistě zajímavou norskou značku Kari Traa. Ta byla založená olympijskou vítězkou v akrobatickém lyžování a jako jediná evropská značka vyvíjí funkční oblečení pouze pro ženy s ohledem na jejich křivky a specifické potřeby a pyšní se originálním a neotřelým stylem. Navíc tu najdete kolekci městské sportovní módy, kterou můžete nosit do práce i na večírek!