Přejít k hlavnímu obsahu

Péče o pleť v době karantény

V současných dnech prošly naše životy velkými změnami a karanténa nám nemění jenom náš denní režim, ale i naši pleť. Dermatolog MUDr. Jan Kučera z Perfect Clinic radí, jak se v těchto dnech nejlépe postarat a co nejvíce ochránit naši pleť.

Stres a pleť nejdou dohromady
Nejistá situace, péče o děti a domácnost celé dny a k tomu pracovní povinnosti nám na klidu rozhodně nepřidají. Omezili jsme pohyb venku, který pro většinu z nás znamená odpočinek, ať už se jedná o sport nebo procházky v parku. Narůstající stres rozhodně naší pleti neprospívá. Je proto důležité nepřestat o pleť pečovat, ačkoliv nejsme ráno „donuceni“ začít naší každodenní rutinou než vyrazíme do práce. „Může to působit jako zbytečnost, když jsme celý den jen v rodinném kruhu a pracujeme z domova, ale opak je pravdou. Zejména v tomto stresovém období je potřeba větší péče, poněvadž stres se velmi brzo může projevit na kůži. I pro psychiku je dobré nepolevit ze zavedených zvyků a dále se chovat tak, jako bychom se ráno chystali do práce. Současně je velmi důležité dostatečně a kvalitně spát a dle možností si zachovat pestrou stravu bohatou na čerstvé ovoce a zeleninu. To všechno je důležité pro náš imunitní systém, ale také pro naši pleť,“ vysvětluje MUDr. Jan Kučera.

Pod roušku vynechejte rtěnku, použijte hydratační krém
Podle nynějších pravidel nesmíme vyjít ven, aniž bychom si zakryli ústa a nos. Může dojít k podráždění pokožky, zejména v oblasti kolem úst. „Roušky bývají naštěstí poměrně vzdušné a nedráždivé. Mohlo by dojít k mírnému podráždění kůže v místě tření nebo k jejímu zapaření. Kůži můžeme chránit aplikací hydratačních krémů, případně si během dne několikrát „pouze“ opláchnout obličej vlažnou vodou a znovu nanést hydratační krém,“ říká MUDr. Jan Kučera.

Došel krém. Co teď?
Z principu změna krému nemusí pleti vadit, ale u citlivé kůže je častokrát obtížné najít vhodné přípravky, které jsou dobře snášeny. Proto bych při nákupu nějakého nového produktu na přechodné období určitě radil nový přípravek nejprve otestovat, než se bude aplikovat na obličej. Ideální je nanášet testovaný přípravek na vnitřní plochu předloktí 2x denně po dobu 2 až 3 dnů. A pokud se neobjeví žádné podráždění, tak by mělo být bezpečné přípravek aplikovat na obličej,“ říká dermatolog MUDr. Jan Kučera z Perfect Clinic Dermatology. Samozřejmě nejvhodnější variantou je zůstat věrný svému dobře známému produktu, o kterém víte, že vám vyhovuje, a tak než začnete hledat nového pomocníka, pečlivě se podívejte, zda váš krém nenabízí nějaký internetový obchod.

Počítače a mobily neškodí jenom našim očím
Sociální sítě a sledování filmů nám dělá poslední dobou společnost o něco více než dřív. Udržovat kontakt s vnějším světem je dobré hlavně pro naši psychiku. Ale pozor! Modré světlo může mít negativní vliv na naši pleť stejně jako UV záření. „Je pravda, že v poslední době se objevuje řada studií, které prokázaly, že modré světlo z obrazovek může mít podobný vliv na stárnutí pokožky, jako má UV záření. V této oblasti se intenzivně bádá a zatím nemáme úplně jednoznačné závěry, ale je pravděpodobné, že v budoucnu se budeme před intenzivním modrým světlem z obrazovek více chránit. Krémy, které se nyní používají jako ochrana před sluncem nás většinou před modrým světlem příliš nechrání a specifické krémy proti modrému světlu jsou teprve ve fázi vývoje. Opalovací krémy, které dokáží chránit před modrým světlem, jsou přípravky s minerálním UV filtrem, někdy také označované jako anorganické filtry. Ty se používají hlavně u dětí, protože prakticky nevytváří alergické reakce. Jenomže dospělí je někdy nechtějí používat, protože mohou zanechávat mírně bělavé zabarvení na kůži. Případně lze také použít make-up nebo BB krém s minerálním UV filtrem,“ dodává dermatolog MUDr. Jan Kučera.

Chraňte v těchto dnech tedy nejen naši psychiku, ale i pleť.

Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: