Přejít k hlavnímu obsahu

Máma mele maso!

Škoda o tom jen číst ve slabikáři. V dnešní době, kdy nás obchodní inspekce dnes a denně děsí tím, co našla v masových výrobcích, je lepší umlít si maso doma.

Elektrický mlýnek je schopen zpracovat za minutu až dvě kila masa. Ale ani ten ruční není k zahození. Jeho hlavní výhodou je nižší cena a skladnost. A nemusí se nutně jednat o těžké litinové monstrum, které se šroubuje k desce stolu. Lze koupit strojek, který má tělo z plastu (nože a disky samozřejmě z oceli), takže je lehký a k pracovní ploše se uchycuje pomocí vakuové přísavky. Křehotinky si mohou vybrat mlýnek s extradlouhou a ergonomickou rukojetí.

Kdo si přece jen raději vybere mlýnek elektrický, má na výběr mnoho typů od různých výrobců. Záleží na tom, co od přístroje očekáváme a jak hluboko chceme sáhnout do kapsy. Aby sloužil k plné spokojenosti, měl by mít:

* výkonný motor (nejméně 1000 W, ale i více),

* kvalitní protiskluzové pásky na spodní části, aby se nepohyboval po pracovní ploše,

* více kotoučů, abychom si mohli vybrat jemné, střední a hrubé mletí (3, 4,5 a 8 mm),

* speciální tyčinku na čištění,

* pojistku chránící motor.

Komu klasické kotouče nestačí, může si pořídit mlýnek se speciálními nástavci, například na plnění párků a klobás, mletí ořechů, strouhanky, k přípravě těsta či lisování ovoce, nástavec na protlačování těstovin nebo nerezový nástavec na tvorbu strojkového cukroví. Jsou i mlýnky, které umějí rovnou připravit masové kuličky či nugety, plátkovat zeleninu nebo nastrouhat brambory na bramborák.

Při výběru mlýnku se zajímejme i o to, zda má zpětný chod. Je to velice užitečná funkce, která ušetří nervy i čas. Pokud se maso při mletí zasekne, spustíme zpětný chod, a maso se uvolní, aniž bychom museli přístroj rozebírat a maso z něj „dolovat“.

Už v obchodě je dobré seznámit se s tím, jak se mlýnek sestavuje, myje a udržuje. Mělo by to jít snadno a většinu dílů by mělo být možné mýt v myčce nádobí. I v případě, že doma nebojujeme s místem, oceníme, když lze veškeré příslušenství a nástavce k mlýnku uložit dovnitř přístroje. Zajímejme se i o to, jak hlučného pomocníka si hodláme pořídit. Určitě budeme mít raději toho s tichým chodem.

Foto: Depositphotos (1)

Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: