Přejít k hlavnímu obsahu

Komu tvarůžky nevoní, ten dělá chybu

Málokdo ví, že tvarůžky (či lidově syrečky) se sice nazývají olomoucké, ale ve skutečnosti pocházejí z města Loštice. A možná také nevíte, že jsou nejen chutné, ale i zdraví prospěšné.

Díky nízkému obsahu tuků se tvarůžků nemusíte bát ani při redukční dietě a jejich složení je celkově tělu velmi prospěšné. Jsou bohatým zdrojem vápníku, takže se doporučují konzumovat kvůli prevenci osteoporózy. A bohaté jsou i na mimořádně kvalitní bílkoviny. Vyrábějí se totiž z netučného kyselého tvarohu a „tvarohové“ bílkoviny považují výživoví specialisté za vynikající. Zejména proto, že jsou dobře stravitelné, a navíc „pomalé“ – jinak řečeno je organismus vstřebává postupně. Kromě jedinců s alergií na kravské mléko se jich nemusejí bát ani lidé s chronickými neduhy, dietáři, vegetariáni a stoupenci bioproduktů – při jejich výrobě se nepoužívají žádné konzervační látky (pouze sůl), syřidla, barviva, aromata, stabilizátory či geneticky modifikované suroviny. Díky svým jedinečným vlastnostem se v roce 2010 dostalo Olomouckým tvarůžkům vysokého uznání Evropské komise, která jim udělila chráněné zeměpisné označení (více informací na www.oznaceni-eu.cz).

Naše tipy:

* Do talířů rozdělte na kousky pokrájené tvarůžky a zalijte je vřelou tradiční česnečkou.

* Až dostanete chuť na smažené tvarůžky, připravte si je „po uhersku“ – každý před obalením v trojobalu podélně rozkrojte a mezi dva plátky vložte kolečko uheráku.

* Naložte tvarůžky do kořeněného olejového nálevu s feferonkami a cibulí (stejně, jako se to dělá s hermelínem).

Foto: www.oznaceni-eu.cz (1)