Další tajemství grilování

Jak si poradit se zahradním grilem, aby maso chutnalo co nejlépe, radí Radek David, šéfkuchař pražské restaurace La Veranda (www.laveranda.cz).

* Na rozpalování grilu je nejvhodnější komínový podpalovač. Pokud použijete jakýkoli tekutý podpalovač, nechte ho pořádně vyhořet, aby maso při grilování nebylo cítit. 

* Uhlí v grilu by se mělo rozpalovat zhruba 40 minut, aby na něm vznikla vrstva zbarvená doběla. Problémem je i příliš vysoká teplota, při které se maso negriluje, ale pálí. To je potom na povrchu černé a uvnitř syrové.

* Na rošt není dobré vkládat příliš porcí najednou, v jednu chvíli by neměl být zakrytý z více než 70 %. Maso je možné ze začátku zapéct na středu grilu, kde je největší žár, a poté dodělat na okraji.

* Lze grilovat i takzvaně nepřímo na ohni. To znamená, že uhlí je na okraji a střed je prázdný. Maso se pak umístí do středu a pomalu se griluje. Tento způsob se hodí pro větší kusy masa nebo celou drůbež.

* Během otáčení je potřeba dávat pozor, aby se maso nepropíchlo – dírkami z něj pak odtéká šťáva. Proto neotáčejte vidličkou, ale kleštěmi, pinzetou nebo lopatkou.

* Hlídejte správnou dobu grilování, aby maso nebylo ani syrové, ani přepečené. Nejdéle se grilují nevykostěná kuřecí stehna v celku (až 35 minut), vepřové a hovězí obvykle potřebuje 5–10 minut, pstruzi 12 minut a ostatní ryby a kuřecí prsa o něco méně. Když je maso upečené, nechte ho ještě pár minut odležet, aby šťáva zůstala uvnitř a nevytékala na talíř.

Foto: Depositphotos (1)

@svetzeny