Přejít k hlavnímu obsahu

Další tajemství grilování

Asi třetina Čechů griluje sice pravidelně, ale zato špatně. Kromě vhodné přípravy masa je pro zdárný výsledek důležitý také správný postup při grilování samotném.

Jak si poradit se zahradním grilem, aby maso chutnalo co nejlépe, radí Radek David, šéfkuchař pražské restaurace La Veranda (www.laveranda.cz).

* Na rozpalování grilu je nejvhodnější komínový podpalovač. Pokud použijete jakýkoli tekutý podpalovač, nechte ho pořádně vyhořet, aby maso při grilování nebylo cítit. 

* Uhlí v grilu by se mělo rozpalovat zhruba 40 minut, aby na něm vznikla vrstva zbarvená doběla. Problémem je i příliš vysoká teplota, při které se maso negriluje, ale pálí. To je potom na povrchu černé a uvnitř syrové.

* Na rošt není dobré vkládat příliš porcí najednou, v jednu chvíli by neměl být zakrytý z více než 70 %. Maso je možné ze začátku zapéct na středu grilu, kde je největší žár, a poté dodělat na okraji.

* Lze grilovat i takzvaně nepřímo na ohni. To znamená, že uhlí je na okraji a střed je prázdný. Maso se pak umístí do středu a pomalu se griluje. Tento způsob se hodí pro větší kusy masa nebo celou drůbež.

* Během otáčení je potřeba dávat pozor, aby se maso nepropíchlo – dírkami z něj pak odtéká šťáva. Proto neotáčejte vidličkou, ale kleštěmi, pinzetou nebo lopatkou.

* Hlídejte správnou dobu grilování, aby maso nebylo ani syrové, ani přepečené. Nejdéle se grilují nevykostěná kuřecí stehna v celku (až 35 minut), vepřové a hovězí obvykle potřebuje 5–10 minut, pstruzi 12 minut a ostatní ryby a kuřecí prsa o něco méně. Když je maso upečené, nechte ho ještě pár minut odležet, aby šťáva zůstala uvnitř a nevytékala na talíř.

Foto: Depositphotos (1)