Přejít k hlavnímu obsahu

Mezinárodní den životní prostředí je právě dnes!

Být eko je cool. Stačí 4 jednoduché kroky.

Každý z nás by měl mít stále na paměti, že příroda se bez člověka obejde jednoduše, ale my bez přírody již nikoliv. Mezinárodní den životního prostředí připadá každoročně na 5. června a slaví se již od roku 1974. Pojďme se zamyslet, jak můžeme být víc ekologicky ohleduplní. 

1. Móda s rozumem

Zkusme se více zamyslet nad tím, jaké nakupujeme oblečení a doplňky. Poslední dva měsíce jsme se naučili nosit jako doplněk povinné roušky, abychom se chránili před viry. Právě roušky by se mohly snadno stát dlouhodobě módním doplňkem našeho každodenního života. Proč tedy používat jednorázovou variantu, když zlaté české ručičky dokázaly ušít tolik krásných designových roušek, které můžeme snadno skloubit s našim šatníkem? Pořiďte si designovou pratelnou roušku podle vašeho módního gusta. Péči o ni zvládne opravdu každý, stačí ji povařit v horké vodě s kapkou octa, přežehlit a hurá ven. 

2 slides, created on 01/Jun/2020 - 09:50:49

Zleva: Bavlněná rouška Simpo, s krásnými květinovými motivy. Rouška má dvě vrstvy a kapsičku na filtr. Different.cz, cena: 150 Kč. Designová dvouvrstvá rouška od designéra Pavla Berky. Skvěle padne na obličej, navržena i pro menší zamlžování brýlí, s lepší možností vidění přímo před sebe nebo např. na telefon, vnitřní vrstva ze 100% bavlny a venkovní dle výběru, pavelberky.com, cena: 350 Kč.

V módě ale můžeme víc. V době karantény jsme prakticky přestaly oblečení nakupovat, pokles těchto výdajů u domácností klesl o 82 %. Nejčastěji většina lidí nakupuje oblečení v běžných řetězcích. Tato móda se označuje jako rychlá móda a chrlí velké množství oblečení z obtížně rozložitelných materiálů a my jich nakupujeme opravdu hodně. Je to ale potřeba? Co trochu zvolnit a přejít na pomalou módu, která právě souvisí s ohleduplností k životnímu prostředí a hlubším uvažování nad tím, co nosíme a nakupujeme. Zakládá si na principu udržitelnosti, recyklace, odpovědnosti a podpoře lokální výroby. Skončete s hromaděním nepotřebných věcí a pořiďte si raději méně kousků vyšší kvality. Vždyť jsme se nyní sami přesvědčili, že nakupování oblečení můžeme jednoduše omezit a více nad ním přemýšlet.

2 slides, created on 01/Jun/2020 - 09:53:30

Na fotce: Stylový městský batoh značky BRAASI s rolovacím vrškem na každodenní nošení s designem od Evy Hanzalové). Batoh má středové zapínání na přezku a nepromokavou podšívkou, localllabels.cz, cena: 3150 Kč. Projekt Life is Fashion sdružuje lokální návrháře. Zkuste se porozhlédnout po tuzemské módní scéně a podpořit neotřelou tvorbu českých designérů nákupem kvalitní a stylové módy, www.lifeisfashion.cz 

 

2. Redukujte odpad a zajímejte se o původ

Určitě jste již slyšeli o bezobalových prodejnách, které šíří tzv. koncept zero waste a přispívají ke snížení odpadu vzniklého při balení potravin? V České republice je koncept bezobalového prodeje stále populárnější. V praxi ale zůstává tento přístup spíše doménou malých obchodů, které stojí za to podpořit. 

„Naše bio produkty do bezobalových prodejen dodáváme již dlouho a poslední meziroční nárůst v bez obalu byl okolo 153 %, což nyní odpovídá tomu, že nás zákazníci najdou ve 176 prodejnách po celé republice. Mezi prvními jsme začínali do bezobalových prodejen dodávat a jako jeden z mála výrobců máme ošetřenou i možnost zpětného odběru. K zákazníkovi do bezobalových prodejen dostaneme naše výrobky, aniž bychom spotřebovali gram obalu. Upečené sušenky jdou rovnou do plastových nádob pro obchodníky, od kterých si následně nádoby bereme zpět, ekologickými čisticími prostředky vyčistíme a znovu plníme,“ říká Jan Zeman, majitel rodinné Biopekárny Zemanka. Nejen nákupem v bezobalových prodejnách, ale i sledováním původu surovin lze mít ohleduplný přístup k životnímu prostředí. Rozhlédněte se po produktech z kontrolovaného ekologického zemědělství a lokálních farmářů. 

2 slides, created on 01/Jun/2020 - 09:54:56

Zleva: bio sušenky a bio krekry rodinné Biopekárny Zemanka v Oříkově jsou nejen ze surovin z ekologického zemědělství, ale zakoupíte i v bezobalových prodejnách, jejich seznam najdete na www.biopekarnazemanka.cz. Zajímá vás, co jíte? Nakupujte potraviny regionálních farmářů, třeba přes www.svetbedynek.cz 

 

3. Zbytečně nevyhazujete a hledejte cesty pro RE-USE 

Dnešní doba je typická rychlou spotřebou a vyhazováním mnoha věcí, které mohou být ještě užitečné. Kolikrát se vám stalo, že jste něco vyhodili, třeba staré hodiny po babičce, a později jste se nad tím pozastavili? Zkusme více přemýšlet nad tím, co vyhodíme, zda nám to ještě nemůže posloužit nebo udělat radost někomu jinému. Například starší nábytek může být jedinečný svým neotřelým designem, přidanou hodnotou ruční práce. Napadlo vás někdy, že byste si zkusili starý nábytek zrenovovat? Třeba vás to chytne a zanedlouho budete brouzdat na internetu po různých bazarech a serverech. Inspirovat se můžete třeba na blogu bydlimehezky.cz či tamarki.cz. Pokud se chcete věcí raději zbavit, vyfoťte je a hoďte na internet. Budete překvapeni, kolik zájemců se ještě ozve. Zabrouzdejte třeba na Aukro, Bazoš, Sbazar, Facebook Marketplace či Batner. 

2 slides, created on 01/Jun/2020 - 09:57:55

Zleva: Inspirujte se proměnami svépomocí a tvořte. Staré hodiny využité jako elegantní skříňka na klíče či zrenovovaná stará stolička. www.bydlimhezky.cz. 

 

4. Hledejte alternativy (ekologické)

Každý den používáme mnoho produktů, u kterých máme možnost výběru a mnohdy existuje jejich ekologická alternativa. I tato malá „rozhodnutí“ mohou mít dopad na to, jak bude vypadat příroda pro naši další generaci. Vyzkoušejte ekologickou variantu šampónu na vlasy, kondicionéru, zubní pasty či menstruační kalíšek. Zapřemýšleli jste se někdy, kolik za život spotřebujete odličovacích tamponků? Tato malá bavlněná kolečka jsou součástí naší péče o pleť již hodně dlouho a jejich spotřeba je nemalá. Říkáte si, vždyť jsou z bavlny, tak v čem je problém? Věděli jste, že pěstování bavlny zatěžuje naši planetu, jelikož je bavlna velice náročnou plodinou na zavlažování? Na výrobu jednoho kila bavlny se spotřebuje 20 000 litrů vody. To již tak pozitivně nezní, že? Zkuste vyzkoušet jejich pratelnou verzi, která je ekologická a vydrží vám mnohem déle, nebo si kupte sonický čisticí přístroj, které vám pomůže k dokonalému čistění pleti bez použití jediného tamponku. 

2 slides, created on 01/Jun/2020 - 09:59:23