Přejít k hlavnímu obsahu

Zelenina pro opozdilce

Jestli jste letos na zeleninovém záhoně ještě nic nevypěstovali, máte šanci s druhy, které vás svou úrodou obšťastní na podzim. A ti pilnější jimi nahradí sklizené rané druhy zeleniny.

Nejvhodnější doba pro vysetí čínského zelí nastává mezi polovinou a koncem července, ale vy raději zvolte jednodušší variantu, již ještě stíháte. Ostatně  spotřebujete-li jen pár hlávek nebo nemáte dostatek místa pro vlastnoruční předpěstování, je každopádně lepší koupit několik mladých sazenic v zahradnictví. Na jejich vysazení do záhonu je právě teď vhodný čas. Kdybyste však přece jen chtěli sít, můžete si koupit semena u nás ještě poměrně nové odrůdy čínského zelí pak čoi, a sice Tatsoi – tu lze až do konce srpna vysévat přímo do záhonů, sklízí se pak od konce září. Její listy tvoří husté a pevné růžice – seřezávají se buď celé hlávky, nebo se trhají jednotlivé listy podle potřeby.

Také tradiční kapusta kadeřávek hlásí novinky. V kuchyni oceníte třeba mladé listy odrůdy Winterbor F1. Tmavozelené, jemně zkadeřené křehké listy dobře odolávají mrazu. Hodí se ke sklizni od září do března. V průběhu zimy listy žloutnou méně než u jiných odrůd. Semena můžete sít hustě, v odstupech asi 20 cm. Listy protrhaných mladých rostlin lze použít syrové při přípravě salátů, popřípadě je můžete krátce podusit. Rostliny průběžnou sklizní a používáním do zeleninových salátů vlastně jednotíte a část ponechanou v záhonu budete později konzumovat plně dozrálou.

Mangold k řezu můžete pěstovat buď na mladé listy do salátů, nebo ho dopěstovat do úplné zralosti. Chuťově vynikající je odrůda Rhubarb Chard s ohnivě zbarvenými, jemnými a křehkými řapíky. Semena sejte do řádků vzdálených od sebe 30 cm a podle způsobu pozdější sklizně ve vzdálenosti asi 7 až 15 cm.

Řapíkatý fenykl tvoří na konci léta obzvlášť statné hlízy složené ze zdužnatělých řapíků. Sazenice vysazené venku v srpnu jsou schopné sklizně už po osmi  týdnech. V drsnějších polohách se podzimní fenykl pěstuje ve sklenících a půda se nastýlá 2 až 3 cm vysokou vrstvou vyzrálého kompostu. Abyste omezené místo co nejvíc využili, vysejte mezi fenykly ředkvičky nebo některý druh asijské listové zeleniny. Oba druhy rostou natolik rychle, že je sklidíte dříve, než fenykl zabere celý prostor.

Pěstování listových salátů může teď být mnohem jednodušší než dřív, protože některé odrůdy, jako třeba Australische Gele, se dají pořídit na výsevní fólii. Stejně jako u výsevních pásek i tady odpadá jednocení. Semena jsou na papírových páskách, které jsou připevněny na fólii, uchycena v optimálních odstupech. Fólie udržuje zeminu vlhkou a potlačuje růst plevelů.  A ještě jeden trik na závěr. Za teplých dní vysévejte semena salátů v podvečer a zalévejte je studenou vodou z vodovodu. Semena citlivá na vedro pak zaručeně vyklíčí.

Foto: Depositphotos (1)