Přejít k hlavnímu obsahu

Jak si zajistit bohatou úrodu ovocných stromů? Kvalitní podzimní péčí.

Jak si zajistit bohatou úrodu ovocných stromů? Kvalitní podzimní péčí.

Právě teď je ta nejvhodnější doba pro podzimní péči o ovocné stromy. Správným zazimováním jim připravíte půdu pro mnohem bohatší úrodu. Pokud už ale vaše jabloň nebo broskev neplodí tak, jak byste si představovali, říjen a listopad jsou vhodnými měsíci i pro samotné kácení a omlazování.

Propagace značky. Redakce neodpovídá za obsah článku.

Ovocné stromy v našich klimatických podmínkách vydrží dokonce až -30 stupňů Celsia. Co jim však nedělá dobře, jsou velké výkyvy teplot. Když slunce zahřeje kůru, začne stromem proudit míza. V okamžiku silných mrazů to může být pro strom nebezpečné až smrtelné. Proto je zapotřebí během zimy snížit působení slunečních paprsků na kůru stromu.

Obkládejte, nebo natírejte

Pro obložení stromů máte na výběr z různých materiálů. Využijte rákosové rohože, které jednoduše omotáte kolem kmene a připevníte drátem. Případně o strom opřete dřevěné desky. A to tak, aby pod náporem větru nespadly. U menších dřevin se dá použít i papírová jutovina, sláma nebo větvičky jehličnanů.

Další ochranou stromu během zimy je nátěr. Natřít můžete nejenom kmeny, ale i silnější větve. K tomu vám poslouží například hašené vápno smíchané s vodou. Mnohem prospěšnější pro stromy je ale bílá barva na zatření skleníků. Ještě než nanesete barvu nebo vápno, oškrabte z kmenů a silnějších větví rozpraskanou a odumřelou kůru.

Omlaďte svou zahradu

Máte pocit, že už mají vaše ovocné stromy nejlepší léta za sebou? V tom případě musíte přistoupit k radikálnímu řezu. A to doslova. Říjen a listopad jsou totiž ideálními měsíci k prořezávání a kácení stromů.

Pokud se rozhodnete pro prořezávání větví, případně chcete strom pouze začistit, vaším nejlepším přítelem se stane motorová pila. Stačí, když si pořídíte farmářskou neboli poloprofesionální pilu. Samotné kácení stromů nechte na někom, kdo si s motorovou pilou vyloženě tyká.

Pamatujte ale na to, že i kácení stromů na zahradě má svá pravidla, proto se nejprve informujte, zda k tomuto zákroku máte potřebná povolení.

Zužitkujte větve, kmeny a shrabané listí

Všechny komponenty stromu, ať už živého nebo pokáceného, můžete zužitkovat do poslední třísky a lístečku. Spadané listí shrabte a nahrňte na trvalkové záhony. Prospěje to zejména růžím.

Práci s kmenem vám potom usnadní například štípačka na dřevo. Pokud se vám při pohledu na sekeru orosí čelo, pořiďte si tohoto účinného pomocníka. S ním si během pár minut připravíte dřevo na dlouhé zimní večery.

A co s ořezanými větvemi? I s těmi můžete ekonomicky a ekologicky naložit. Drtič větví zpracuje dřevní odpad na jemnou drť. Tu pak můžete využít jako kvalitní mulč. Nebo ji s dalším odpadem vložte do kompostu.