Přejít k hlavnímu obsahu

Co dělat s nechtěnými vánočními dárky?

Info ikona

Tričko o číslo menší, dvě stejné knížky nebo třeba lístky na koncert, na který se vám vůbec nechce jít? Rodina i přátelé si s výběrem vánočního dárku jistě dali práci, avšak občas se i mistr Ježíšek utne a nadělí dárek, který vám nevyhovuje.

Ať už vám nevhodné dárky zabírají místo v bytě, nebo nemáte rádi plýtvání věcmi, pak rozhodně nemusíte po Vánocích propadat depresi. Pokud jste dostali něco, co vám „nesedlo“, máte hned několik možností, jak s těmito věcmi naložit.

Vrácení zboží

Nejjednodušší variantou je zboží vrátit. Díky tomuto kroku získáte nazpět veškeré peníze, za které si následně můžete pořídit věc podle svého gusta. Bohužel vrácení zboží má hned několik háčků. Zaprvé musíte mít doklad o zaplacení, který však mnoho Ježíšků ihned po nákupu vyhazuje. Dále je důležité myslet na to, že obchodníci z kamenných prodejen nemusí ze zákona nechtěné zboží přijmout. Opačný případ nastává u zboží, které bylo nakoupeno přes internet. V tomto případě platí, že dárek můžete vrátit do čtrnácti dnů od zakoupení, což s trochou štěstí ještě můžete stihnout.

Mobilní aplikace

Nafotit, připojit cenu a čekat, zda se zboží někomu zalíbí. Tak fungují mobilní aplikace, které se zaměřují na prodej zboží. Práce s nimi je vcelku jednoduchá, avšak nikdo vám nezaručí, zda se nechtěný dárek zalíbí a najde nového majitele. Přesto je dobré tuto variantu vyzkoušet, a to především u nadčasových dárků, které není třeba ihned poslat dál. Vyzkoušet tak můžete třeba Vinted nebo Facebook MarketPlace.

Second handy žijí. Máme tipy na „sekáče“ a vintage obchody po celé republice

marianne.cz

Výměnný bazar s přáteli

Věřte, že nejste jediní lidé, kteří dostali nechtěný dárek. Tak co toho využít a vytvořit povánoční posezení, během kterého může nechtěný dárek udělat radost někomu jinému? Zároveň třeba i vy najdete věc, po které jste dlouho toužili, ale nikdy si ji nekoupili. Za nás ideální příležitost, jak spojit příjemné s užitečným.

Charita

Zatímco vám dárky radost neudělaly, u někoho jiného mohou naleznout vřelý „domov“. Ať už se rozhodnete pro charitu, azylový dům nebo třeba dětský domov, rozhodně tímto činem uděláte dobrý skutek. Zároveň můžete připojit i další věci, které u vás doma nenacházejí využití.

Vše, co byste měli vědět o norské verzi pohádky Tři oříšky pro Popelku

marianne.cz