Přejít k hlavnímu obsahu

Milenka Ludvíka XV. Madame du Barry: Z kurtizány hraběnkou, která u dvora trpěla a skončila pod gilotinou

Milenek francouzských králů existovaly celé zástupy, jen některé z nich však za sebou zanechaly nesmazatelnou stopu. Jednou z nich byla Madame du Barry, bývalá kurtizána, která se z obyčejné ženy z lidu dokázala dostat až ke dvoru. Zde si užívala pozornost krále Ludvíka XV., nicméně její štěstí netrvalo dlouho a její život předčasně ukončila Velká francouzská revoluce.

Jak se říká, geny nezapřete. Toto rčení zřejmě platí dlouhá staletí, protože o tom své věděla i Madame du Barry. Ta se narodila jako Jeanne Bécu, nemanželská dcera Anny Bécu. Její matka byla volnějších mravů a neměla nikdy problém poskytovat své tělo různým milencům, z nichž těžila. Jeden z nich jí zařídil výhodný sňatek a malá Jeanne byla zřejmě uprostřed milostných aférek přítěží, takže byla poslána do kláštera. Ani devět let strávených mezi jeptiškami ji ale dobrým mravům nenaučilo, což se projevilo hned po návratu.

Okouzlující kurtizána

Jeanne tehdy nastoupila na místo společnice u madame de La Garde, kde svojí krásou okouzlovala syny bohaté madame a netrvalo dlouho, a stala se milenkou obou dvou, což mělo za následek výpověď. Podnikavá Jeanne si ale věděla rady, jak po společenském žebříčku šplhat výš. Její další zaměstnání bylo v módním salonu La Toilette, kde měla možnost potkávat bohaté pány, kteří sem přicházeli pro dárky pro své manželky i milenky.

S počestností si Jeanne nikdy nelámala hlavu, a tak se brzy stala milenkou hned několika z nich. Mezi jejími nápadníky byl i sukničkář, kuplíř a vyhlášený král večírků Jean du Barry honosící se šlechtickým titulem. Ten ji zaměstnal jako vedoucí svého luxusního nevěstince, kam docházeli ti nejvýše postavení pánové od dvora, a pak už bylo jen otázkou času, kdy se půvabná Jeanne setká se samotným Ludvíkem XV. To byl totiž plán Jeana du Barry, který krom toho, že měl sám poměr s Jeanne, tak ji nabízel i svým přátelům. Nakonec ji začal vydávat i za svoji manželku, neměl ale problém ji poskytnout samotnému králi.

Nenasytný proutník Ludvík XIV.: Král Slunce měl více dětí s milenkami než s manželkou, stud mu nic neříkal

Králem se sice stal už ve čtyřech letech, ale to za něj převzala vládu jeho matka. Ludvík XIV., který si nechával říkat Král Slunce, se trůnu reálně ujal v patnácti letech. Nějaké zásluhy v roli panovníka určitě měl, ale známý je především díky své náruživosti a nespoutanosti jakožto muž. Jak si král Francie užíval celých dvaasedmdesát let neomezené vlády?
svetzeny.cz

Králova přízeň

Když se pak čtyřiadvacetiletá Jeanne potkala s osmapadesátiletým Ludvíkem v zahradách ve Versailles, vypadalo to, že se jí blýská na lepší časy. Ludvík ji chtěl ihned mít u dvora, tam ale Jeanne narazila. Dvořané ji totiž jakožto bývalou kurtizánu a ženu z nižší společnosti odmítali přijmout mezi sebe a dávali jí to pořádně znát.

Královu přízeň si ale získala snadno. Jakožto bývalá kurtizána znala nejrůznější milostné triky a úkony, o kterých ani Ludvík nevěděl, a jelikož šlo o stárnoucího muže, byl mladou, šikovnou a náruživou milenkou okouzlen. Byl k ní velmi milý a pozorný a navíc ji zahrnoval dary. Krom různých drobností a peněz od něj dostala také zámek Louveciennes. Nakonec se stala oficiální královou metresou, dvořané s ní ale stále nechtěli ani sedět u stolu.

Pravda o životě Marie Antoinetty: Milenci, lži nebo zneužívání syna. Co se dělo za zavřenými dveřmi zámku?

Marie Antoinetta byla poslední francouzskou královnou, která prožila bouřlivý a tragický život plný lásky, vášně, intrik a skandálů. Narodila se jako rakouská princezna a byla provdána za francouzského dauphina Ludvíka, kterého si sama nevybrala a kterého nikdy nemilovala. Naopak milovala jiné muže, kteří jí dávali to, co jí manžel dát nedokázal: něhu, pozornost, vzrušení a dobrodružství. Její osobní život byl předmětem zvědavosti, obdivu i nenávisti lidu i dvora.
svetzeny.cz

Milenka z lidu

Postupně si však jejich náklonnost získala, a to především proto, že byla milá a společenská. Navíc měla soucit a a často se před králem zastávala odsouzených na smrt a řadě lidí tak zachránila život. Netrvalo dlouho a pořádala audience, během kterých si vyslechla provinilce a jejich prosby tak důkladně, aby jim mohla pomoci. Více se ale do politiky nevměšovala, nelákalo ji to a ani neměla dostatečně vzdělání a vědomosti.

Pohostinnost dvora a Ludvíkovu náklonnost si však Madame du Barry užívala pouhých pět let. Poté král onemocněl neštovicemi a přes veškerou péči jeho milenky, která se o něj do poslední chvíle starala, své nemoci podlehl. To znamenalo i konec dobrých časů pro krásnou Jeanne. Její odpůrkyně Marie Antoinetta spolu s Ludvíkovými dcerami ji nechali poslat do vyhnanství, nakonec jí ale dovolily žít na jejím zámku Louveciennes.

Držela v rukách useknutou hlavu Marie Antoinetty: Madame Tussaud unikla gilotině díky vosku

Jméno Tussaud většině z nás evokuje muzea voskových figurín, kterých je po světě několik desítek. Pojmenována jsou po jejich zakladatelce Marii Tussaud, která vděčí vosku za záchranu života. Jak se jí dostala do rukou useknutá hlava Marie Antoinetty a kde se naučila pracovat s voskem?
svetzeny.cz

Smrt na popravišti

Tam přijímala hosty a vedla společenský život, díky kterému se seznámila s vévodou de Brissac, velmi bohatým mužem a mecenášem umění. Jejich lásce ale nepřála Velká francouzská revoluce. Nejdříve byl v roce 1792 zatčen Brissac, kterého jeho odpůrci zabili při převozu do Paříže, o měsíc později přišla řada i na Jeanne. Byla odsouzena k trestu smrti za spiknutí, kontrarevoluci i za neřízené utrácení bohatství státu. Se svým osudem se nedokázala smířit, při příchodu na popravu plakala a bránila se a její poslední slova pod gilotinou byla: „Ještě minutku, pane popravčí!“

O životě a kontroverzním nástupu k francouzskému dvoru a také o lásce stárnoucího krále k půvabné kurtizáně vypráví také loňský snímek Jeanne du Barry - Králova milenka, kde si hlavní role zahrál hollywoodský herec Johnny Depp a režisérka Maïwenn, která se zhostila nejen role Madame du Barry, ale i režie.

Jak žily kurtizány v 19. století, když zrovna nepracovaly. Fotky z nevěstince, které neměl nikdo vidět

Jedno z nejstarších řemesel funguje napříč každou dobou. Vždy se našly ženy, které za peníze prodávaly tělo. Jaký byl vlastně jejich život, když zrovna nepracovaly? V 19. století zachytil americký fotograf William Goldman v jednom z nevěstinců v pensylvánském Readingu chvíle prostitutek, když zrovna nepracovaly.
svetzeny.cz
Zdroj článku