Přejít k hlavnímu obsahu

Chcete být v životě šťastní? Pak se musíte zbavit 7 návyků, které ničí vaše duševní zdraví

Často se hovoří o špatných návycích v souvislosti s naším fyzickým zdravím. Avšak zapomíná se, že lidé mají i spoustu špatných návyků, které jim ničí zdraví psychické. Vybrali jsme 7 nejčastějších, které lidé běžně dělají, netušíce, jak moc jsou škodlivé. Zbavte se jich a žijte šťastnější život již dnes.

1. Závislost na mobilu

Je mobilní telefon první věc, na kterou se ráno podíváte a také s ním večer usínáte? Pak je to chyba. Průzkumy prokázaly, že nadměrné používání chytrého telefonu může vést k depresi, úzkosti a stresu. Obzvláště pokud trávíte hodně času na sociálních sítích. Proto mějte pod kontrolou, kolik času na telefonu strávíte, nebuďte nepřetržitě na příjmu a vypněte si otravná upozornění, která vás stále nutí k telefonu se vracet. Dobře je tato problematika zachycena v dokumentu Sociální dilema z roku 2020, doporučujeme jeho zhlédnutí.

Mohlo by se vám líbit

Psychologický test: To, v jakém pořadí otevřete dveře na obrázku o vás prozradí jací jste a po čem skutečně toužíte

Chcete nahlédnout do svého nitra a dozvědět se o sobě něco nového? Pak pro vás máme připravený jednoduchý psychologický test, ze kterého zjistíte zajímavé věci, které se týkají vás a vašeho života. Nebudete věřit, kolik toho o vás prozradí výběr pořadí otevření dveří na obrázku.
svetzeny.cz

2. Nedostatek spánku

Na kvalitní spánek by měli dbát zejména ti, kteří mají predispozice k duševním chorobám. The Mental Health Foundation uvádí, že má důkazy o tom, že existuje jasná spojitost mezi špatným spánkem a výskytem úzkosti a deprese. Nabádá, abyste spali v temné dobře větrané místnosti a nepoužívali před spaním elektroniku vyzařující modré světlo. Spát byste měli optimálně sedm až osm hodin denně.

3. Sociální izolace

Možná si i vy myslíte, že se vaše duševní zdraví zlepší, když budete nějaký čas sami a budete mít čas na přemýšlení. Právě naopak, sociální izolace dle článku publikovaném v The Psychlogy Today vede k depresi, sociální úzkosti a osamělosti. Pokud se jedná o přísnou formu izolace, kterou si dobrovolně zvolíte, pak je tu větší pravděpodobnost, že se u vás vyvine schyzoafektivní porucha. I v dnešní době, kdy platí různá omezení, můžete být se svými blízkými v kontaktu díky moderním technologiím, tak toho využijte.

Mohlo by se vám líbit

Probouzíte se mezi 3 a 4 ráno? Má to magický význam, který vám může změnit život

Probouzet se v noci a rušit se ze spánku není ničí oblíbená činnost. Co kdybychom vám ale prozradili, že pokud se budíte mezi 3 a 4 hodinou, máte dar, který by vám mohl leckdo závidět. Připravili jsme pro vás článek, který vám tuto magickou hodinu přiblíží.
svetzeny.cz

4. Puntičkářství

Jste jedni z těch, kteří neustále hledají dokonalost? Pokud máte neustále obavy o to, zda jste všechno zvládli na jedničku a trpíte pocity nejistoty či podřadnosti, tak je to hodně špatná zpráva pro vaše duševní zdraví. Sarah Egan, profesorka působící na univerzitě v Perthu, tvrdí, že čím vyšší je míra vašeho perfekcionismu, tím je větší pravděpodobnost, že budete trpět psychickými poruchami. Zkuste být sami k sobě trochu více vlídní a přestaňte se neustále porovnávat s ostatními.

5. Litování se

Je normální, že každý v životě něčeho litujeme, ať už je to promeškaná životní šance, špatně zvolený studijní obor, nebo to, že jsme někoho odmítli. Avšak každodenní „sebemrskačství“ a obviňování se z věcí, které už zpětně nemůžeme změnit, nikam nevede. A navíc je to živná půda pro možné rozvinutí depresí, úzkostí, poruch soustředění a problémů se spánkem.

6. Hrbení se

Držení těla souvisí s vaším duševním zdravím. Studie zjistila, že lidé, kteří mají správné držení těla, jsou psychicky více v pohodě a mají lepší náladu než ti, kteří se hrbí. Narovnání se totiž umožní vašemu tělu fungovat tak, jak má, to snižuje únavu, a vy se tak budete cítit mnohem lépe.

7. Nikdy si neřeknete o pomoc

Vše se vždy snažíte zvládnout sami, nikdy si neřeknete o pomoc, protože máte pocit, že byste „otravovali“. Výsledkem je, že jste unavení, frustrovaní a bez energie do života. Přestaňte kolem sebe stavět zeď a nechte si od svých kamarádů a rodiny pomoci. Zvláště pokud již trpíte úzkostmi či depresemi, je důležité, abyste se s tím někomu svěřili. Uleví se vám a daný člověk vám poskytne odlišnou perspektivu při řešení vašich problémů.


Zdroje: https://www.mentalhealth.org.uk/publications/sleep-report, https://www.prweek.com/article/1459149/gen-z-quitting-social-media-droves-makes-unhappy-study-finds, https://www.researchgate.net/profile/Sarah-Egan, https://www.gr8ness.com/bad-habits-hurting-your-mental-health/

Mohlo by se vám líbit

5 typů toxických kamarádek: Mohou vám zničit psychiku i život

Někdy je těžké si připustit, že lidi, které považujeme za přátele, ve skutečnosti opravdoví kamarádi nejsou. Důležité je rozpoznat toxické kamarádky, protože jinak vám ze života mohou udělat peklo. Můžete se kvůli nim cítit smutná, nedoceněná, špatná, nechtěná i přehlížená. Odhalte 5 typů toxických kamarádek, dokud je ještě čas.
svetzeny.cz
Mohlo by se vám líbit

Dětské hračky mají větší vliv, než si myslíte: Zjistěte, jak ovlivní budoucnost vašich dětí

Výběru dětských hraček mnohdy rodiče nevěnují takovou pozornost a často koupí, co uznají za vhodné, nebo o co je dítě prosí. Obvykle sklouzávají k genderovým stereotypům a netuší, že dle některých odborníků tím nevědomky mohou ovlivnit budoucí kariéru svých dětí. A pozor i na nevinně vypadající panenky, zjistěte čím mohou dětem uškodit.
svetzeny.cz