Přejít k hlavnímu obsahu

Nepodceňujte prevenci, a to ani tu finanční. Nejlevněji vás vyjde zodpovědnost

Info ikona
Generali

Je dobře známým faktem, že zdraví má každý jen jedno, a proto by o něj měl pečovat, jak nejlépe umí. Bohužel se to ale stále dostatečně neodráží v prevenci. Důkazem je mimo jiné rostoucí počet lidí, kterým lékaři diagnostikují cukrovku.

Cukrovka, civilizační choroba, přitom vzniká nejčastěji v důsledku špatného životního stylu. Kouření, vysoká konzumace alkoholu, málo pohybu, stres, nekvalitní spánek a špatné stravovací návyky – ty jsou velmi často příčinou doživotního boje s diabetem. “Špatný životní styl má za následek i řadu  dalších vážných zdravotních potíží, například nemoci oběhové soustavy, na které každoročně umírá stále více Čechů. Zdravotním komplikacím se dá předcházet správnou životosprávou. Finančním komplikacím, které se vážným onemocněním nezřídka souvisí, pak dobře sjednaným životním pojištěním,“ říká Ivana Buriánková z Generali České pojišťovny.

Vysoký krevní cukr? Zbystřete

Varovným signálem, že se svým zdravím nenakládáte zrovna nejlépe, je diagnóza cukrovky druhého typu. Tou dnes v Česku trpí zhruba každý desátý a počet diabetiků stále narůstá. Je nepochybné, že narůst výskytu tohoto onemocnění je dán především špatným životním stylem. A nejde přitom o banální onemocnění. Jedná se o nemoc, která výrazně zvyšuje riziko dalších, mnohdy velmi  zdravotních komplikací. Jmenujme například selhání ledvin, amputace končetin nebo oslepnutí. 

Cukrovka a komplikace s ní spojené tak velmi často zasahují lidem do pracovního života a tím i do jejich rodinných rozpočtů. „Typickou situací je, že vám kvůli nemoci na delší dobu vypadne část příjmu. Dávky v nemoci zdaleka nedosahují takových částek, aby z nich bylo možné pokrýt veškeré náklady, jako jsou například splátky hypotečních úvěrů apod. Nemocný se tak dostává do existenčních potíží. Místo aby se soustředil na svou léčbu a brzký návrat do života, stresují ho splátky a dluhy,“  upozorňuje Ivana Buriánková z Generali České pojišťovny. Vhodným řešením, které vám pomůže výpadek příjmu pokrýt, je životní pojištění. Dobře nastavené pojištění vám poskytne záchrannou síť v případě nemocí a úrazů a zajistí vám finanční prostředky na léčbu i na běžný chod domácnosti. Životní pojištění je užitečným pomocníkem nejen pro toho, na jehož příjmu je rodina závislá, ale i pro ty, kteří žijí sami a v případě nouze tak nemají oporu v dalších členech domácnosti.  

Finanční prevence

Vážné zdravotní komplikace, které diabetes často způsobuje, jsou kryté v pojištění závažných onemocnění. Je tak vhodné se v rámci životního pojištění pro tyto případy chránit a připojištění závažných onemocnění si sjednat,“ upozorňuje Ivana Buriánková. Dobře nastavené životní pojištění vám dá jistotu, že při zdravotních komplikacích, které přináší vážná nemoc, budete schopni fungovat a žít tak, aniž by to zásadně narušilo finanční situaci a významně snížilo životní úroveň vás a vaší rodiny. 

Při léčbě závažného onemocnění většinou potřebujete větší obnos peněz jednorázově. Proto je potřeba zvolit takové pojištění, kdy pojišťovna plnění vyplatí najednou na základě stanovení diagnózy. Tak je možné peníze okamžitě využít na léčbu a začít se co nejdříve zotavovat.

A důležitá rada na závěr. Při výběru pojištění se zajímejte o jeho parametry a nesrovnávejte jednotlivé nabídky jen podle ceny. Důležité také je prostudovat pojistné podmínky, především pak výluky z pojištění. Těmi se produkty jednotlivých pojišťoven dosti liší a dá se říci, že zde bývá právě ta hranice, která odlišuje kvalitní pojistné produkty od těch levných. Pár ušetřených stokorun vás totiž může nakonec přijít příliš draho….