Přejít k hlavnímu obsahu

Jíte příliš rychle? Tohle se stane s vaším tělem

Info ikona
Přejídání

Na vaše zdraví, pohodu a váhu nemá vliv pouze to, co jíte, ale také to, jak jíte. Zjistěte, co se děje s vaším tělem, pokud jíte příliš rychle. Existují vážné důvody, proč je lepší zpomalit a jíst poklidně.

V některých kulturách je společné stolování bráno velmi vážně a může trvat i několik hodin. V našem hektickém světě bychom se tomuto vysmáli, nicméně nejde pouze o příjemně strávený čas s rodinou. Ovšem práce, rodina a všechny povinnosti znamenají, že si na jídlo nezajistíme dostatek času. I v polední pauze v práci sníme jídlo jedním dechem a běžíme zase dál.

Co se děje s vaším tělem při rychlém jídle

Japonští vědci sledovali více než 1 000 dospělých osob po dobu více než pěti let. Tito lidé byli rozděleni do tří kategorií: rychlí jedlíci, normální a pomalí. Na začátku výzkumu neměl žádný z účastníků špatné zdravotní hodnoty. Po pěti letech byli znovu všichni vyšetřeni a výsledky, ačkoli se dali očekávat, ohromili všechny vědce.

Rychlí jedlíci měli o 89 procent vyšší pravděpodobnost metabolických syndromů jako je obezita, porucha metabolismu, vysoký krevní tlak a inzulínovou rezistenci.

Kromě zdravotního hlediska se rychlým jedlíkům také uložily tuky navíc, především na bocích. „Když lidé rychle jedli, často se necítili plní a měli tendenci přejídat se,“ vysvětluje vedoucí studie. Pokud tedy chcete dlouhodobě sledovat své zdraví a váhu, měli byste nejen pečlivě sledovat, co je na stole, ale také to, jak rychle jíte.

Hubnutí je běh na dlouhou trať

Není hubnutí jako hubnutí. Pokud chcete rychle zhubnout dvě kila, je lehké přestat jíst nebo vysadit nějakou potraviny a zhubnete doslova za pár dní. Hubnutí trvalé a zdravé je sice náročnější, výsledek ovšem trvá o mnoho déle. Fitness trenér doporučuje, aby člověk začal postupně měnit své stravovací návyky. „Nejlepší je například začít pít více vody, odpustit si celou čokoládu a místo toho si dát půlku. Nic si nezakazovat a netrápit se. Začít tím, co nám jde snadno a postupně měnit své stravovací návyky. Nikdy bych nedoporučil svému klientovi, aby držel drastické diety nebo měl jako cíl zhubnout deset kilo za měsíc. Pořád dokola se opakuji – není to zdravé, ani tělu prospěšné,“ vysvětluje fitness trenér Michal Šetina.