Přejít k hlavnímu obsahu

Boj s mlékem: Trápí vás laktózová intolerance?

Dáte si cappuccino, kousek dortu a vzápětí utíkáte na toaletu? Nebo se vás bolí břicho a trápí křeče? Na vině může být nesnášenlivost mléčného cukru.

Co se týče jídla, žijeme v ráji - dostaneme všechno, po čem naše srdce prahne: ty nejlepší sladkosti, zmrzlina, skvělé mléčné produkty. Přesto tyto dobroty způsobují přibližně u 20 % Čechů nepříjemné vedlejší účinky. 

Chybějící trávicí enzym 

Co to vlastně znamená? Tělo prostě nesnese mléčný cukr obsažený v mléce a mléčných produktech. Na vině je enzym laktáza, který se nachází ve sliznici tenkéhho střeva. Za normálních okolností má za úkol rozkládat mléčný cukr, jinak zvaný také laktóza. Enzym je velmi aktivní v dětství, ale u některých lidí ho s postupem věku ubývá. Proto kojenci zpravidla snášejí mléko mnohem lépe než dospělí a potíže přicházejí později. 

Problém vzniká, když chybějící enzym laktáza mléčný cukr nerozloží. Střevo pak aktivuje speciální bakterie, aby ho dokázaly strávit. A tento biochemický proces zvýší tlak v tlustém střevě natolik, že se člověku udělá špatně - mnohdy dokonce zvrací, má průjem, trpí bolestmi břicha, křečemi i nadýmáním, které může přejít až v koliku. Extrémně citliví lidé mají i další potíže, například je trápí únava, nemohou se plně soustředit, mívají bolesti hlavy… 

Laktóza je i v pizze

Podezření na problém může potvrdit stravovací deník. Alespoň dva týdny si pravidelně pište, co a kdy jste jedla a jak na to reagovalo vaše tělo. A pokud je to pro vás příliš náročné - nic se neděje. Lékař má totiž několik diagnostických metod, jak laktózovou intoleranci odhalit. 

V případě, že se diagnóza potvrdí, bohužel nepomůže nic jiného než ze stravy trvale vyloučit laktózu, protože onemocnění nelze léčit. Zvlášť silné problémy způsobuje kravské mléko, tvaroh, jogurt nebo čerstvé sýry, obsahující velké množství laktózy. Oproti tomu konzumace dlouhozrajících tvrdých sýrů mnohdy nemá žádné následky, jelikož mléčný cukr se během zrání promění v dobře stravitelné mléčné kyseliny. 

Je zapotřebí být ve střehu i u průmyslově vyráběných potravin, do nichž se mléčný cukr často přidává. Vedle nespočetných sladkostí ho obsahují také hluboce mražené produkty, mezi které patří pizza, masové výrobky, uzeniny, konzervy, ake i chléb a pečivo. Dávejte pozor na složky, jako je mléčný prášek, E 966 (laktitol), syrovátka nebo kefírový prášek. Oproti tomu mléčné bílkoviny, laktáty (mléčné kyseliny) nebo bakterie kyseliny mléčné jsou neškodné. 

Intoleranci může prokázat dechový test: 

  • Test krevního cukru: Před a po vypití mléčného cukru se měří hodnoty krevního cukru. Pokud se téměř nezvýšá, může to být dáno tím, že chybí enzym laktáza, který normálně mléčný cukr štěpí. 
  • Genetický test: Testy v genetické laboratoři prokážou genetickou náchylnost k nesnášenlivosti mléčného cukru. 
  • H2 dechový test: Pacient vypije rozpuštěný mléčný cukr a následný dechový text umí intoleranci prokázat. 

Chutné náhražky

V obchodech je dnes naštěstí velký výběr mléčných výrobků bez laktózy, jako je třeba tvaroh, pudink, mléko či jogurt. Dokonce si můžete osladit život mléčnou čokoládou bez obsahu laktózy. Navíc se nabízí spousta alternativ, které v sobě laktózu nemají - sójové, rýžové, mandlové, lískooříškové, kokosové, makové či ovesné mléko. Některé z nich si klidně můžete vyrobit i sami doma, není to nic těžkého.