Přejít k hlavnímu obsahu

Civilizační nemoci: 7 mýtů, kterým byste měla přestat okamžitě věřit!

I když se lidský organizmus za několik desítek a stovek let téměř nezměnil, náš životní styl ano. A to rapidně. Se zvyšujícím se počtem civilizačních nemocí přicházení i stále častější rady, jak bychom měli žít, ale i zákazy, co bychom rozhodně neměli dělat. Co z toho jsou hlouposti, kterým byste neměla věřit?

Kardiovaskulární onemocnění jsou v ČR nejčastější příčinou úmrtí. Souvisí to také s nejrůznějšími mýty, jimž mnoho lidí věří a řídí se jimi.

Mýtus 1: Nejlepší formou hubnutí je jíst pravidelně každé dvě hodiny.

NE! Rozložení stravy a její skladba mají odpovídat celkovému energetickému výdeji.

Mýtus 2: Obézní lidé by měli zapomenout na výtah a chodit pěšky.

NE! Představuje to zátěž pro klouby, které jsou už tak vyšší tělesnou hmotností namáhané.Také pro kardiovaskulární systém, který je u tlouštíků více namáhaný, to není dobrý způsob pohybu. Fyzická aktivita je samozřejmě nezbytná, ale musí se najít vhodná forma.

Mýtus 3: Pacienti s osteoporózou by neměli cvičit, protože to zvyšuje riziko zlomenin.

NE! Pravidelná pohybová aktivita (vhodně volená) je nutná. Zlepší rovnováhu a posílí svalstvo, což nebezpečí pádů snižuje. Kromě toho se pohybem kostní buňky stimulují k tvorbě nové kostní hmoty. Je však potřeba poradit se s odborníkem, jakému cvičení se věnovat (dobrá je chůze, plavání, jóga aj.).

Mýtus 4: Léčení cukrovky je pouze v rukou lékaře, nemocný se na něm nijak podílet nemusí.

NE! Diabetes II. typu předpokládá spolupráci pacienta. Měl by si uvědomovat svou nemoc, dodržovat režimová opatření a užívat léky. Kromě toho si musí kontrolovat glykemii a na základě naměřené hodnoty případně upravit dietu, léky i pohyb.

Mýtus 5:  Když se hladina cholesterolu a hodnota krevního tlaku srovnají, je správné vysadit léky.

NE! Pokud lékař rozhodne o nutnosti brát farmaka na snížení cholesterolu a tlaku, pacient je bude zřejmě muset užívat po zbytek života. Jestliže se hodnoty srovnají, je to kladný výsledek terapie, ale léky musíte brát i nadále, jinak hrozí závažné onemocnění.

Mýtus 6: Po prodělaném infarktu je nutné tělo šetřit a vyhnout se fyzické námaze.

NE! Pravidelná pohybová aktivita je důležitá (její míru a formu doporučí lékař), jinak hrozí další srdečně-cévní příhoda. Ani sexu se není třeba vyhýbat – je jednak vhodným „tělocvikem“, jednak dodá psychickou pohodu a odbourává stres.

Mýtus 7:  Provádět resuscitaci člověka stiženého infarktem smí pouze odborník, laik by mohl ublížit.

NE! Pokud někdo zkolabuje, nedýchá a přestane mu pracovat srdce, potřebuje okamžitě pomoc. Proto není možné čekat až na příjezd záchranky. Masáž srdce a umělé dýchání dokáže provést i laik, je to snazší, než si myslíte. Neváhejte a jednejte!

Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: