Přejít k hlavnímu obsahu

Ženy v ohrožení

V životě ženy jsou čtyři mezníky, kdy se její tělo výrazně mění – puberta, porod a čas po něm, přechod a „šedesátka +“. Z hlediska zachování optimální hmotnosti jsou tato období nejrizikovější.

* Období puberty

Prošly jsme si jím všechny – bouřlivým hormonálním vývojem, který doprovází mnoho fyzických a psychických změn. Nejvíc se dívčí tělo proměňuje mezi desátým a patnáctým rokem, kdy dochází k ukládání tuků do oblasti hýždí, pasu, boků. Vzhledem k tomu, že tento fakt přijímá mnoho dívek negativně, pouštějí se právě v tomto věku do prvních drastických diet. Proto je velmi důležité, aby dospívající slečny pravidelně sportovaly. Tak se jim podaří udržet si normální váhu i bez diet, které se mohou neblaze podepsat na jejich zdraví.

Rada: Dítě je třeba vést ke zdravému životnímu stylu odmalička. V období puberty je už většinou pozdě. Dospívajícím dívkám pomůže, když jim jejich rodiče jdou příkladem. Během vývoje potřebuje dívčí tělo konzumovat dostatek bílkovin, vitaminů a minerálů a objem potravy je stejný jako u dospívajících chlapců.

* Období těhotenství a porodu

Řada nastávajících maminek je přesvědčená, že se v těhotenství musí jíst za dva. Omyl! Výsledkem jsou jen poporodní kila navíc v partiích břicha, stehen a zadečku. Běžný váhový přírůstek je v tomto období 11 až 16 kg. V žádném případě není vhodné pouštět se do hubnutí hned po porodu. Nabraná kila jsou zdrojem energie, kterou tělo využije zejména pro tvorbu mateřského mléka. Pokud žena kojí, měla by shodit 1 až 2 kila za měsíc.

Rada: Nejvhodnější formou pohybu po porodu jsou podle odborníků procházky s kočárkem a plavání. Při náročnější fyzické aktivitě může dojít k tomu, že se do mateřského mléka dostane kyselina mléčná, která při cvičení vzniká ve svalech. V důsledku toho dítě mléko odmítne. Strava maminek by měla být bohatá na zeleninu s obsahem vlákniny, bílkoviny a kysané mléčné výrobky.

* Období přechodu

Po porodu je druhým obdobím, ve kterém se nejvíc proměňují hladiny hormonů v těle. Za přibývajícími kily po menopauze se ve většině případů skrývá energetická nerovnováha mezi energií přijatou ve stravě a energií vydanou. Klesá totiž produkce ženských hormonů a ženy mají tendenci nabírat kila podobným způsobem jako muži. S věkem u nich také stoupá index tělesné hmotnosti a zvyšuje se i podíl tukové tkáně v těle. Ženy by si ale měly začít hlídat váhu již mezi třicátým a čtyřicátým rokem. Právě tehdy zvyšují energetický příjem a přestávají se hýbat.

Rada: Jestliže vás trápí nějaká ta kila navíc, nepropadejte chmurám! Najděte si sport, který vás baví, a časem se špíčků jistě zbavíte. Každopádně myslete na to, že právě v období menopauzy je nutné předcházet řídnutí kostí, které je častou příčinou zranění a zlomenin. Zařaďte proto do jídelníčku mléčné výrobky, jež jsou zdrojem vápníku.

* Období po šedesátce

I když v tomto věku dochází k úbytku svalové hmoty a řídnutí kostí, neznamená to, že žena přestane žít. Vytrvalostní složka pohybu zůstává zachována do vysokého věku a díky střídmé stravě lze zmírnit i riziko nadváhy.

Rada: Fyzická a psychická aktivita dokáže výrazně ovlivnit proces stárnutí a zmírnit i zdravotní problémy (uvolnění zvýšeného svalového napětí, zlepšení pohyblivosti a koordinace motorických činností).

Foto: Depositphotos (1)